Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Urgent
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Urgent

Pot pleca cu avionul in ziua in care imi expira buletinul ? Daca fac 18 ani si plec in aceeasi zi in care ii implinesc imi mai trebuie procura?
Pentru a parasi tara actul de identitate trebuue sa fue valabil inca 6 luni. Poti pleca fara procura daca implinesti 18:ani in ziua plecarii. Acelasi lucru se intampla daca implinesti 18 ani in ziua alegerilor, ai drept de vot!

Dar eu sunt in franta si vreau sa ma intorc in romania tocmai pentru a imi schimba buletinul
cyan a scris:

Pentru a parasi tara actul de identitate trebuue sa fue valabil inca 6 luni. Poti pleca fara procura daca implinesti 18:ani in ziua plecarii. Acelasi lucru se intampla daca implinesti 18 ani in ziua alegerilor, ai drept de vot!

In acest caz poti veni in tara.
Deci imi da voie in avion in ziua in care buletinul imi expira ?
cyan a scris:

In acest caz poti veni in tara.

in ziua in care expira este inca valabil, expira la ora 24.00 a ultimei zilei de valabilitate.