avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Urgent
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Urgent

Pot pleca cu avionul in ziua in care imi expira buletinul ? Daca fac 18 ani si plec in aceeasi zi in care ii implinesc imi mai trebuie procura?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 20:07, 23 August 2018
Pentru a parasi tara actul de identitate trebuue sa fue valabil inca 6 luni. Poti pleca fara procura daca implinesti 18:ani in ziua plecarii. Acelasi lucru se intampla daca implinesti 18 ani in ziua alegerilor, ai drept de vot!

Dar eu sunt in franta si vreau sa ma intorc in romania tocmai pentru a imi schimba buletinul
cyan a scris:

Pentru a parasi tara actul de identitate trebuue sa fue valabil inca 6 luni. Poti pleca fara procura daca implinesti 18:ani in ziua plecarii. Acelasi lucru se intampla daca implinesti 18 ani in ziua alegerilor, ai drept de vot!

In acest caz poti veni in tara.
Deci imi da voie in avion in ziua in care buletinul imi expira ?
cyan a scris:

In acest caz poti veni in tara.

in ziua in care expira este inca valabil, expira la ora 24.00 a ultimei zilei de valabilitate.

Alte discuții în legătură

Buna ziua! pe data de 19 august împlinesc 18 ani și îmi doresc ... Alexandrappss Alexandrappss Buna ziua! Pe data de 19 august împlinesc 18 ani și îmi doresc in ziua aceea sa părăsesc țara pentru o vacanța. Pot parasii țara fără sa mai fie ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, săptămâna viitoare trebuie sa plec în germania ... Amy Ciubotariu Amy Ciubotariu Bună ziua, săptămâna viitoare trebuie sa plec în Germania și încă am buletinul valabil, trebuie sa ma întorc după 3 - 4 luni în tara, doar ca ... (vezi toată discuția)
Pot parasi tara daca buletinul imi expira intr-o luna ? Larisa2207 Larisa2207 Peste o luna fac 18 ani si imi expira buletinul..Insa, peste o saptamana am bilet de avion catre Italia.Unii zic ca nu poti parasi tara daca iti expira ... (vezi toată discuția)