Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua! Pe data de 19 august împlinesc 18 ani și ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua! Pe data de 19 august împlinesc 18 ani și îmi doresc ...

Buna ziua! Pe data de 19 august împlinesc 18 ani și îmi doresc in ziua aceea sa părăsesc țara pentru o vacanța. Pot parasii țara fără sa mai fie nevoie de procura? Precizez ca buletinul a fost renoit și este cel de 18 ani.
Bună ziua,
Da, poți, ești majoră fix din ziua în care împlinești 18 ani, nu de a doua zi. Nu vei fi întrebată de acordul părinților.