Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Călătoria din Italia spre România a unui minor.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Călătoria din Italia spre România a unui minor.

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Am 17 ani (2 luni și implinesc 18) și am nevoie neapărată să plec în țară pentru permisul de conducere.
Există vreo posibilitate legală ca eu să părăsesc țara (Italia) și să mă întorc în țara mea natală (România, unde țin să precizez că am și domiciliu) fără vreun reprezentant legal/procură pe o altă persoană? La întoarcerea în Italia oricum nu v-a mai fi o problemă, pentru că voi fi deja major. Dar vreau să știu aspectele astea, dacă pot pleca fără să fiu insoțit de părinți/tutore sau altă persoană.
Nu cunosc legile italiene, in orice caz autoritatile romane nu va pot impiedica sa intrati in Romania, fiind cetatean roman. Dar pana la 18 ani va va fi greu sa iesiti din Romania fara procura din partea parintilor si fara insotitor.