Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua

Sunt in Marea Britanie si in martie vreau sa plec in Romania pt ID-ul de 18 ani , pot calatori cu wizz air nefiind insotita de unul dintre parinti daca am 17 ani?
Si as dori sa aplic si pt pasaport , cat timp dureaza pana il pot ridica
Nu cunosc legile britanice, in orice caz autoritatile romane nu va pot impiedica sa intrati in Romania, fiind cetatean roman. Dar pana la 18 ani va va fi greu sa iesiti din Romania fara procura din partea parintilor si fara insotitor.
tgeorgescu, utilizator