Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecare din UK in Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecare din UK in Romania

Am 17 ani si am bilet catre Romania din UK la Wizz air. Si o sa plec singura. Poate sa nu ma lase sa plec din UK doar pentru ca nu sunt cu parinti? Stiu de legea din Romania, dar se aplica doar pentru cei care vor sa plece din Romania nu? Poate sa imi explice cineva, va rog. (Am pasaport romanesc.)

esti minora , cum ai cumparat biletul , sau mai bine spus , Wizz , cum a vandut bilet unui minor ?
Pentru ca am 17 ani, si wizz air considera copii de peste 14 ani, adulti. Problema este in legatura cu Romania. Pot sa intru in tara singura? Si din UK se zice ca poti iesi daca ai peste 16 ani, dar nu sunt sigura daca pot intra in Romania.
GeorgianaDuta, utilizator
La Politia de Frontiera scrie doar de iesirea unui minor din Romania, nu zice si de intrare. Si am pasaport individual romanesc. Celor din UK nu prea le pasa de romani, sunt residenta aici de 2 ani. Dupa varsta de 16 ani ai voie sa pleci. Sunt putin confuza, atata tot.
pai asta zic ....la plecare minorul (pana in 18 ani) , trebuie insotit , dealfel , tot insotit intra inapoi in tara .
la noi , dupa varsta de 18 ani te numesti major , si iti intrii in anumite drepturi .
Pe biletul meu de la Wizz air scrie asa: Dacă rezervarea dvs. include un copil sau un minor, asiguraţi-vă că respectaţi regulile impuse de ţara de plecare referitoare la călătoria în străinătate a copiilor.
Si o prietena de a mea a plecat astazi in Romania cu mama ei. Si nu i-a cerut nimic de la notar.