Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Călătorie cu avionul minor de 16 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Călătorie cu avionul minor de 16 ani

Salutare, am nevoie de ajutorul vostru în legătură cu câteva întrebări legate de viitoarea mea călătorie avionul. Am vârsta de 16 ani și doresc să călătoresc cu o persoană de 18 ani. Întrebările mele sunt următoarele :
1. De ce am nevoie să merg cu avionul, fiind minoră?
2. La compania Wizz Air, sunt considerată copil și pot solicita să stau gratuit lângă persoană cu care doresc să merg? Pe site am văzut că se percepe o taxă să ai locurile alăturate, mai puțin la copii, însă, când doresc să cumpăr biletele, îmi apare ca un adult, pentru ei, este considerat de la 14+ ani.
Părinții mei mi-au permis să călătoresc doar dacă sunt supravegheată de persoana majoră pe toată durata zborului, țin să menționez că am încercat câteva ore să iau legătura cu ei, însă degeaba, nu am primit nici un răspuns. Apreciez orice informație și orice sfat, mulțumesc anticipat.
Condiții de ieșire din țară pentru cetățenii români minori
[ link extern ]
1. De ce am nevoie să merg cu avionul, fiind minoră?

ca sa ajungi la destinatie mai repede :)

de ce acte ai nevoie ? actul de calatorie- pasaport sau buletin,biletul de avion si acordul parintilor dat la notar.
Parintii isi dau acordul sa te insoteasca un adult cunoscut ( caruia ii trebuie sa aiba si cazierul) sau un insotitor de bord. Pt acest ultim caz, trebuie sa ia legatura cu compania de zbor, poate asigura sau nu acest serviciu,

La compania Wizz Air, sunt considerată copil și pot solicita să stau gratuit lângă persoană cu care doresc să merg?

nimic nu e gratuit in lumea asta, cu atat mai putin la compania de zbor.
gi-jane2, moderator