Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Iesirea din tara a minorului neinsotit
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Iesirea din tara a minorului neinsotit

Buna ziua! Se poate ca un minor de peste 16 ani sa calatoreasca cu avionul(wizz air) singur, fara insotitoare de zbor,doar cu procura de la ambii parinti cumparand un bilet normal?Si daca da, trebuie sa mai efectuam formalitati de predare primire?
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
art 2 pct 2 din legea 248/2005
(2) Cetățenii români minori pot călători în străinătate numai însoțiți, cu acordul părinților
[ link extern ]
Deci, legal.. nu poate calatori.
Da, însă aveți nevoie de o procură autentică de la ambii părinți și să vă prevalați de serviciul companiei aeriene de asigurare a însoțirii pe perioada zborului.
Astfel, angajații companiei aeriene vor prelua minorul de la părinți și îl vor încredința persoanei care îl așteaptă în țara de destinație.
Sunați la compania aeriană pentru a discuta despre acest serviciu.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat