Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie WIZZ: UK-Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie WIZZ: UK-Romania

Am 17 ani si bilet de la wizz din Londra catre Timisoara. O sa am vreo problema cand ajung in tara sau cand plec de aici?
Fiind minor cred ca ar trebui sa fiti insotiti de un adult tutore legal.

Minorii cetateni romani pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor ori al reprezentantilor legali, in baza articolului 2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate.
Acestea sunt regulile pentru iesire din tara.

Cel mai bine este sa contactati politia de frontiera din Romanaia si echivalentul acesteia din Marea Britanie, sau Consulatul Romaniei

AvTudor_com, utilizator
Eu cred ca ar trebui intrebati cei de la WizzAir pentru ca la 17 ani este posibil sa puteti veni singur/a. Iar daca nu ei sunt cei care va pot oferi informatii despre conditii.
La Timisoara n-o sa aveti nicio problema.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
florin97, utilizator