avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1287 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie WIZZ: UK-Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie WIZZ: UK-Romania

Am 17 ani si bilet de la wizz din Londra catre Timisoara. O sa am vreo problema cand ajung in tara sau cand plec de aici?
Cel mai recent răspuns: florin97 , utilizator 01:02, 21 August 2014
Fiind minor cred ca ar trebui sa fiti insotiti de un adult tutore legal.

Minorii cetateni romani pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor ori al reprezentantilor legali, in baza articolului 2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate.
Acestea sunt regulile pentru iesire din tara.

Cel mai bine este sa contactati politia de frontiera din Romanaia si echivalentul acesteia din Marea Britanie, sau Consulatul Romaniei

Ultima modificare: Marți, 19 August 2014
AvTudor_com, utilizator
Eu cred ca ar trebui intrebati cei de la WizzAir pentru ca la 17 ani este posibil sa puteti veni singur/a. Iar daca nu ei sunt cei care va pot oferi informatii despre conditii.
La Timisoara n-o sa aveti nicio problema.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Ultima modificare: Joi, 21 August 2014
florin97, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pot sa fac sa-mi iau banii înapoi? simona dumitrana simona dumitrana Buna ziua,am achiziționat un bilet de avion pentru un minor de 17ani de la wizzair ...am crezut ca este posibil ca acesta sa călătorească neînsoțit ... (vezi toată discuția)
Iesire din romania cu copii - situatie ciudata horeaa horeaa Situatia noastra: avem resedinta in Marea Britanie si toata familia are cetatenia britanica. Eu si sotia avem si cetatenia romana pe cand copiii nostri nu o au ... (vezi toată discuția)
Iesire minor din tara olyxxx olyxxx Buna ziua ! am o intrebare . suntem 3 frati ,unul e major ,toti 3 incredintati tatalui . unul dintre ei vrea sa plece in vacanta cu un prieten .fratele care ... (vezi toată discuția)