Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urgent - plecare în Siria cu soțul, cetățean sirian
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urgent - plecare în Siria cu soțul, cetățean sirian

Daca sunt căsătorită cu un sirian, iar el are dubla cetățenie, pentru a pleca in Siria cu el îmi trebuie visa sau este de ajuns certificatul de căsătorie ?
Manuela Rășină, administrator
Intrarea în Siria se face pe baza vizei de intrare eliberată de ambasadele siriene.Daca nu detineti permis de sedere in Siria viza de intrare este necesara.

Daca va stabiliti domicilul in Siria, fiind casatorita cu cetatean sirian, primiti un permis de şedere cu valabilitatea egală cu cea a paşaportului romanesc.

Autoritatile romane au emis alarma de risc cu privire la calatoriile in Siria.Ar fi recomandat ca inainte de a va deplasa in aceasta tara sa anuntati autoritatile romane despre calatorie.
ContSters82289, utilizator
Sfatul nostru este sa nu plecați in Siria sub nici o forma. E posibil sa nu reușiți sa va întoarceți.