Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Viza
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Viza

Buna seara!

Am si eu o intrebare in legatura cu viza pt Romania a unui cetatean sirian!
Daca acesta este plecat in Turcia si ii trimit invitatia acolo, poate el cere viza pt Romania de la ambasada din Turcia fara a mai fii nevoit sa se intoarca in Siria?
Da
Imi puteti da mai multe detalii va rog?
Se procedeaza la fel ca in Siria sau va avea nevoie de ceva acte in plus??

Va multumesc mult!
Trebuie sa prezinte si dovada sederii legale in Turcia.
ce fel de dovada? viza?:hm:
Viza, permis de sedere sau orice alt document emis de autoritatile turce, care face dovada statutului sau legal. Impedimentul este acela ca valabilitatea vizei romane nu poate depasi valabilitatea dreptului de sedere acordat de autoritatile turce. Pentru detalii va sugerez sa contactati ambasada sau consulatul in jurisdictia caruia se afla in Turcia: [ link extern ]