Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Curiozitate - documente călătorie minor născut în ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Curiozitate - documente călătorie minor născut în Franța

Sunt in Franța. Urmează sa nasc intr o săptămâna. Iar in Septembrie vreau sa plecam in România, eu fata și soțul. Întrebarea mea este, ce acte ii pot face copilului pentru a ieși cu el din tara și a intra in România ? Precizez ca voi avea decât certificatul de naștere francez. Unde trebuie sa ma duc sa pot pleca cu avionul? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.
La Ambasada Romaniei din Paris pentru a primii un titlu de calatorie, iar tot la ambasada puteti solicita si emiterea unui certificat de nastere romanesc pe baza dovezii emise de maternitate.