avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca1606

Activitate Raluca1606

Multumesc frumos pentru raspuns.

Ne mai trebuiesc alte documente ? Cum ar fi carte funciară?
Buna seara ! Soacra mea a murit în urma cu un an de zile, acum vrem să facem succesiunea ,problema este ca actul de proprietate nu exista ,este doar un certificat de moștenitor de la mama soacrei în care este trecuta soacra si sora acesteia cu împărțirea de 50-50. Alte documente nu exista. Ce putem face sa fie actele trecute pe numele soțului pentru ca noi locuim in casa si noi ne-am îngrijit de soacra?
Răspuns la discuția Succesiune casa
Pe numele mamei ei.

raluk0207 a scris:

Soacra dvs are un certificat de mostenitor sau o hotarare judecatoreasca, care sa dovedeasca faptul ca imobilul provine de la mama?
Actele de proprietate pe numele cui sunt?

Buna ziua . Soacra mea a murit recent si am vrea sa facem actele pe casa unde locuia. Acea casa este mostenire de la mama ei . Soacra mea mai are o soră care este in viata ,cu care nu avem niciun fel de probleme, ii cedează doar sotului meu partea ei. Sotul meu are 4 frati. Cum am putea face succesiunea? Si cum se va evalua casa pentru ca noi am mai facut ceva modificari. Multumesc frumos.
Buna ziua. Soacra mea a murit recent si am vrea sa facem actele pe un teren in camp care este mostenire de la bunica ei. Acel teren a fost dat în arendă si suma s a împărțit între 3 mostenitori, de restul nu se mai stie nimic.Care sunt pasii de urmat ca acel teren sa si in proprietatea soțului? Multumesc.
Răspuns la discuția Autorizare construcție
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Au un titlu de proprietate in care sunt trecute.

raluk0207 a scris:

Ati spus ca amândouă au titlu de proprietate.
Succesiune după cine?

Răspuns la discuția Autorizare construcție
Se poate face contract fara succesiune intre cele 2 ?
Răspuns la discuția Autorizare construcție
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate face un contract de vanzare sau donație de catre ambele proprietare?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Corect, doar ca casa va fi in proprietatea dumneavoastra. Totusi dreptul de superficie nu inceteaza prin deces, ci prin expirarea termenului. Intr-adevar, cel mai sigur, e sa incheiati un contract de vanzare-cumparare/donatie (?) cu privire la terenul pe care intentionati sa construiti.

Totodata, la expirarea termenului, dobanditi dreptul de a vi se plati valoarea constructiei.

Răspuns la discuția Autorizare construcție
Titlul de proprietate.

raluk0207 a scris:



Raluca1606 a scris:

Problema este ca actele sunt pe numele soacrei mele si a surori ei.


Ce fel de acte? Cum se numesc mai exact?

Buna seara!Eu si sotul meu vrem sa costruim o casa in curtea socrilor. Problema este ca actele sunt pe numele soacrei mele si a surori ei. Cum putem face sa trecem casa pe numele soacrei sau sa putem construii fara a a avea probleme. Mulțumesc!