Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara ! Soacra mea a murit în urma cu un an de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara ! Soacra mea a murit în urma cu un an de zile, acum ...

Buna seara ! Soacra mea a murit în urma cu un an de zile, acum vrem să facem succesiunea ,problema este ca actul de proprietate nu exista ,este doar un certificat de moștenitor de la mama soacrei în care este trecuta soacra si sora acesteia cu împărțirea de 50-50. Alte documente nu exista. Ce putem face sa fie actele trecute pe numele soțului pentru ca noi locuim in casa si noi ne-am îngrijit de soacra?
Actul de proprietate al cui nu există? Certificatul de moștenitor este act de proprietate. Dezbateți succesiunea și veți primi cota soacrei, împreună cu ceilalți moștenitori ai acesteia, dacă sunt. Cei 50% ai surorii soacrei vor reveni moștenitorilor acesteia.
Multumesc frumos pentru raspuns.

Ne mai trebuiesc alte documente ? Cum ar fi carte funciară?
gi-jane2, moderator
Cartea funciară este un sistem de publicitate, nimeni nu are una acasa. Un extras de carte funciară cere notarul de la OCPI înainte de dezbaterea succesiunii, sau cereți Dvs. de la OCPI înainte de a începe procesul, dacă veți urma calea instanței.