avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate bdd

Activitate bdd

Buna ziua! Pe contul bancar se salariu sunt instituite trei popriri. Astfel la fiecare virare de salariu imi sut opriti, de catre banca, 50% din veniturile salariale. Popririle, pana luna trecuta, nu au ajuns la angajator decat doua, una dintre ele , pentru a nu implica angajatorul in problemele personale, am ridicat o, lasand o la banca cu ajutorul executorului (asa am aflat eu ca banca trimite banii unui singur executor in functie de "vechime") apoi a sosit cea de a 2 a , cea de a 3 a nu a ajuns la angajator. Am solicitat angajatorului adeverinta din care sa reiasa cuantumul sumei oprite, pentru banca si la indicatia bancii, insa acesta refuza sa mi elibereze. Va rog sa mi spuneti ce am de facut in acest caz?
banga imi opreste din veiturile salariale 50% , iar angajatorul imi opreste din veniturile salariale 33% .
Va multumesc
Răspuns la discuția S.C. cu asociat unic
va multumesc mult, exista decizia asociatului unic, modificat si depus la Reg Comertului.
Doream sa stiu daca asociatul unic poate indeplini in societate calitatea de administrator si director general , lcru pe care l-ati confirmat.
Va rog sa-mi scuzati insistenta.
Cu stima
Răspuns la discuția S.C. cu asociat unic
Un salariat, pana cand asociatul unic a luat decizia de a deveni si administrator
Răspuns la discuția S.C. cu asociat unic
Va multumesc mult,
Insa nu cred ca am mentionat urmatorul aspect:
Societatea comerciala exista, in anul 2009 a fost incadrat ca director general prin contract de munca la ITM, iar in anul 2010 a fost denumit si administrator al societatii. Deci asociatul unic este in paralel administrator (Registrul Comertului) si director general (contract de munca ITM)
Este OK?
asociatul unic al unei societati comerciale poate fi si administrator (denumit prin decizia administratorului unic si inregistrata mentiunea la Registrul Comertului) si director general, prin inregistrarea contractului de munca la ITM ?
Răspuns la discuția program de lucru 12/24;12/48
Informatiiloe lor au fost gresite, lucru constatat dupa studierea codului muncii, din acest motiv am pus intrebarile.

Buna ziua. In cazul angajatilor care lucreaza 12 ore cu 24 , cum se calculeaza urmatoarele :sporul de noapte, sporul pentru zilele de sambata duminica, sporul pentru zilele de sarbatori legale. Cu repausul saptamanal de 2 zile cum se procedeaza in cazul lucratorilor de 12 cu 24 ? Este posibil cumva sa lucreze 24 ore din 24, si daca da ,care sunt obligatiile angajatorului privind zilele de repaus dupa ziua cand lucra 24 din 24, precum si sporurile obligatorii pentru angajatii respectivi ?
Daca contrcatul este cu 8 ore pe zi, si va lucra 12 cu 24 trebuie modificat prin act aditional ? La un proces verbal intocmit de ITM, unde angajatii declarau ca lucreaza 1224 ,la masuri au trecut ca contrcatul trebuie incheiat cu 8 ore pe zi.
Răspuns la discuția Valabilitate contract
Daca acel contract a fost inregistrat la ITM este valabil, identificarea se face dupa c.n.p. (REVISAL nu cere decat c.n.p.-ul).
Va sfatuiesc sa cereti o copie a CIM inregistrat la ITM
Răspuns la discuția post paznic
Conform Legii333/2003 cu modificarile si completarile ulterioare, societatea poate adopta dispozitiv de paza proprie sau specializata, fac referire la firmele de paza licentiate. Din cate am inteles dumneavoastra doriti sa angajati personal paza, cu paza proprie. Aveti obligatia de a intocmi un plan de paza si de a-i comunica viitorului salariat ca este necesara calificarea in acest domeniu (exista scoli), dar pentru inceput este recomandat de a-i cere cazierul ( obligatoriu de prezentat tinand cont de specificul activitatii). Cel mai bine pentru dvs. este sa luati legatura cu sectia de politie de pe raza carei zone apartineti ( sisteme paza) si va indruma dansii, eventual le cereti si modelul planului de paza, sunt foarte cooperanti.
Va puteti duce la inspectorul de care apartine societatea si ii puteti explica situatia, sunt sigura ca va intelege, dar sa aveti la dvs. decizia corecta( in 2 exemplare)