avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate claudia nemes

Activitate claudia nemes

Autorizatii necesare pentru Intreprindere individuala - activitate de croitorie

Buna ziua! Doresc sa inregistrez o Intreprindere Individuala pe care sa desfasor activitati de fabricare imbracaminte si comert cu amanuntul al acesteia (prin toate mijloacele posibile). Nu vor exista angajati iar echipamentul necesar este minimal (2 masini de cusut si o statie de calcat). Stiu ca pe documentatia de depus la ORC se declara pe proprie raspundere ca se indeplinesc legislatiile in vigoare referitoare la desfasurarea activitatii. Nu imi este clar insa:
- care sunt aceste legislatii, ce prevad ele referitor la activitatea mea
- daca e nevoie de autorizare expresa pentru desfasurarea activitatii la punctul de lucru
- daca nu e necesara autorizarea expresa, ce conditii trebuie totusi indeplinite ca sa pot desfasura activitatea la punctul de lucru. Banuiesc ca pot fi controlata oricand la punctul de lucru.

Precizez ca acestea sunt codurile CAEN alese: 1413 -principala, 1414,1419,4719,4751,4771,4782,4791,4799- secundare
Multumesc!
Răspuns la discuția extras CF autentificare
Multumesc!
Buna ziua,
Stiu ca in cazul tranzactionairi unui imobil, notarul este cel care solicita OCPI eliberarea extrasului CF de autentificare.
Ce ma intereseaza este daca exista vreun fel de prevedere legala care sa faca referire la modul de achitare a acestui cost. Daca el cade in sarcina vanzatorului sau cumparatorului.
Scriu in calitate de reprezentant al unei firme care achizitioneaza teren si care a fost de acord sa achite acest cost. As vrea sa stiu cum sa-l tratez in contabilitate. Daca pot sa-l includ la cheltuieli deductibile sau nedeductibile.

Multumesc!
Multumesc!
Multumesc!

Ma sfatuiti sa platesc intai amenda si pe urma sa fac contestarea?
Buna ziua,

Am fost amendata pentru trecerea prin loc nepermis. Agentii erau la panda sa amendeze pietonii la un loc unde toata lumea trece ca sa prinda mijloacele de transport. Nici una dintre cele 2 treceri de pietoni din vecinatate nu sunt folosite pentru ca sunt amplasate prost si ocolesc exact obiectivul principal din zona.. Cat a stat agentul sa completeze procesul verbal au mai trecut 5 oameni cel putin. De asemenea, agentul constatator a trecut strada prin acelasi loc pe unde am trecut eu ca sa-mi inmaneze procesul verbal.
Nu am semnat pe moment documentul, dar mi-a fost inmanat la resedinta.
As vrea sa stiu daca am vreo sansa sa contest amenda sau macar sa solicit un avertisment in loc de amenda, pe fond de prima abatere.

Multumesc!