avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate David777

Activitate David777

Buna ziua! Va rog foarte mult sa ma ajutati, incerc sa detaliez pe scurt! Anul trecut s.a facut o succesiune a casei, care s-a impartit in 3 : mama mea, sora si eu! Pentru ca sora mea avea datorii f mari la banca, neplatite (inconstienta) 68000lei, din cauza ei s-a tinut o licitatie de ia luat partea banca! Licitatia s-a tinut acum in aprile! Sora-mea a determinat-o pe mama mea sa vanda casa ea locuind in oras Chitila si sa cumpere in Bucuresti unde suntem si noi!
Eu nu pot sa merg cu ele sa particip la vanzarea casei pentru ca am o problema de sanatate si sora.mea mi-a spus ca sa chem un notar acasa sa-mi dea o imputernicire semnata de mine, ca nu ma afecteaza, nu pierd partea mea pentru ca la vanzarea casei notarul o sa calculeze vazandu-ma in contract ca,copropietara!
INTREBARE : pentru ca eu nu am incredere in mama si sora, eu neputand participa la vanzarea casei, va rog din suflet sa-mi spuneti daca eu ii dau sorei o imputernicire cu semnatura pentru a putea vinde mama mea, imi pierd partea interpretandu-se ca renunt la partea mea pentru ca e vanzare? Nu stiu daca notarul o sa ia in calcul sa nu se atinga de banii ce imi revin mie si sa NU mi se dea partea mea de bani cand semneaza mama mea pentru vanzarea casei!
Mii de multumiri si speranta ca o sa-mi raspundeti !
Nu stiu de ce nu pot sa deschid mesajele primite de persoanele binevoitoare sa ma ajute cu raspunsuri !?
Multumesc foarte mult pentru ceea ce mi-ati scris ! Chiar asa este cum ati descris gen Cosa Nostra, Chiar acest...Presedinte a luat hotararea unei adunari generale a asociatiei de proprietari...in vederea cresterii salariului lui de la 1000 lei la 2000 lei...din pacate i s-a acceptat doar 1500 lei. Fiindca nu e multumit cu cat o sa primeasca e plin de nervi,,,si ca razbunare a umblat la lift lasand doar impresia ca s-a defectat de la sine , dar, chiar el la facut sa numai functioneze...amenintand ca nu o sa mai functioneze 3 luni, urland cat putea ! Nimeni nu a zis nimic, au tacut !
Stiu ca el a umblat la lift pt ca in toamna s-a "laudat" cuiva ca poate oricand sa umble la lift ca stie de unde ca sa numai functioneze si o sa dea drumul, doar, cand o sa vrea muschii lui ...asa ca, acum a gasit ocazia sa se razbune neprimind 2000 lei cat ar fi vrut, ci doar 1500 lei... Nu pot sa cred cat de muti sunt proprietarii...in fata acestor frati care fac ce vor cu noi, dau mana cu el, le zambeste timid si in spate ii vorbesc pe la colturi ! Eu nu pot sa reactionez pt ca as fi singurul in fata acestor hiene de...frati ce ne dirijeaza vietile ! Politia nu se baga pt ca au si prieteni printre ei ! La punctul 7 in ceea ce am enumerat sus...am spus ca intr-o zi vecinul de la et 10 a mutat un sac afara care era atarnat pe gard l-a mutat o jumatate de metru pt ca era cu gunoi, ca sa nu fie langa banca si Presedintele a chemat politia care ia dat 200 lei amenda pt ca a mutat sacul...Politia se ocupa cu asa ceva sa dea amenzi pt mutarea jumatate metru a unui sac cu gunoi? De aceea am zis ca acesti frati au si prieteni printre politisti!
Anul trecut am fost obligati de Presedinte ca toti proprietarii sa-i dam copii dupa contractul apartamentelor unde locuim si copie de pe buletin...chipurile pentru reactualizarea cartii de imobil si a trebuit sa ne supunem...amenintandu.ne cu amenzi...Stiam ca nu se da asa ceva ! Ma abtin sa spun cum a obtinut acest...Presedinte apartamentul in care locuieste si e proprietar fara sa dea un ban! V-ati da seama ca e chiar ca in Cosa Nostra !Mii de multumiri pentru raspuns!
Buna ziua! Revolta mea si a celorlalti proprietari, ma indeamna pe mine sa va intreb pe Dvs unele nelamuriri si va rog din suflet sa-mi raspundeti :
1) de cativa ani au fost alesi ca Presedinte bloc si responsabil scara 2 frati in jurul varstelor de 35-45 ani (avem 2 scari)! Acestia nu s-au deranjat niciodata sa munceasca pt banii luati lunar doar sunt amandoi cu gurile mari si cu priviri amenintatoare,aroganti si plin de tupeu si locatarilor le e teama de ei, niciun locatar nu spune nimic de frica! Cei 2 frati au si servicii... si de la noi ca locatari i-au relaxati o gramada de bani
2) Acesti doi frati iau o gramada de bani ca salarii fara sa miste un deget, doar stau in fata blocului cu telefoanele in mana si atat...Acel Presedinte cel tanar 35 ani a avut pretentia ca de la salariul de 1000 lei sa-i creasca la 2000 lei, proprietarii au acceptat de frica, iar fratele lui ca responsabil bloc ia 1000 lei, tot asa fara sa faca nimic pt bloc
3) Impozitul pe salariile lor ni se adauga noua pe tabelul de intretinere
4) Stiam ca nu au voie sa faca parte din aceeasi familie si ca trebuie sa aiba scoala...curs pentru a fi Presedinte si responsabil bloc...Asa e?
5) Acest Presedinte bloc se poarta cu noi de parca noi suntem chiriasii si el patronul blocului
6) Acest Presedinte a pus camera de luat vederi in lift, nu m-as mira sa fie si ceva de inregistrat vocal!
Tot acest Presedinte a pus la etajul 10 o camera de luat vederi indreptata spre 3 apartamente de oameni foarte cumsecade...stiu ca nu e voie sa fie supravegheate apartamentele nimanui
7) Intr-o zi vecinul de la et 10 a mutat un sac afara care era atarnat pe gard l-a mutat o jumatate de metru pt ca era cu gunoi, ca sa nu fie langa banca si Presedintele a chemat politia care ia dat 200 lei amenda pt ca a mutat sacul
8) Femeia de serviciu ia salariu pe 2 scari 3000 lei impozit ce se adauga tot la noi la intretinere! Ea nu face nimic altceva decat spala niste scari care si asa sunt mereu curate pt ca e un bloc cu oameni civilizati care stiu sa pastreze curatenia
9) Femeia de serviciu are rolul doar de "spioanca"sa stie despre toata lumea sa-i dea raportul acelui...Presedinte si fratelui lui responsabil de scari
10) Atat Presedintele blocului, fratele lui administrator bloc cat si cei care fac parte din Comitet...sunt scutiti sa plateasca intretinerea, iar o doamna din Comitet locuieste intr-un apartament dat de Primarie,nici macar nu e proprietara in blocul nostru
INTREBARE SI RUGAMINTE : In toate aceste 10 puncte pe care le-am prezentat CE ESTE VOIE SI CE NU ESTE VOIE, CARE SUNT NEDREPTATILE?
Mii de multumiri !
Buna ziua! Revolta mea si a celorlalti proprietari, ma indeamna pe mine sa va intreb pe Dvs unele nelamuriri si va rog din suflet sa-mi raspundeti :
1) de cativa ani au fost alesi ca Presedinte bloc si responsabil scara 2 frati in jurul varstelor de 35-45 ani (avem 2 scari)! Acestia nu s-au deranjat niciodata sa munceasca pt banii luati lunar doar sunt amandoi cu gurile mari si cu priviri amenintatoare,aroganti si plin de tupeu si locatarilor le e teama de ei, niciun locatar nu spune nimic de frica! Cei 2 frati au si servicii... si de la noi ca locatari i-au relaxati o gramada de bani
2) Acesti doi frati iau o gramada de bani ca salarii fara sa miste un deget, doar stau in fata blocului cu telefoanele in mana si atat...Acel Presedinte cel tanar 35 ani a avut pretentia ca de la salariul de 1000 lei sa-i creasca la 2000 lei, proprietarii au acceptat de frica, iar fratele lui ca responsabil bloc ia 1000 lei, tot asa fara sa faca nimic pt bloc
3) Impozitul pe salariile lor ni se adauga noua pe tabelul de intretinere
4) Stiam ca nu au voie sa faca parte din aceeasi familie si ca trebuie sa aiba scoala...curs pentru a fi Presedinte si responsabil bloc...Asa e?
5) Acest Presedinte bloc se poarta cu noi de parca noi suntem chiriasii si el patronul blocului
6) Acest Presedinte a pus camera de luat vederi in lift, nu m-as mira sa fie si ceva de inregistrat vocal!
Tot acest Presedinte a pus la etajul 10 o camera de luat vederi indreptata spre 3 apartamente de oameni foarte cumsecade...stiu ca nu e voie sa fie supravegheate apartamentele nimanui
7) Intr-o zi vecinul de la et 10 a mutat un sac afara care era atarnat pe gard l-a mutat o jumatate de metru pt ca era cu gunoi, ca sa nu fie langa banca si Presedintele a chemat politia care ia dat 200 lei amenda pt ca a mutat sacul
8) Femeia de serviciu ia salariu pe 2 scari 3000 lei impozit ce se adauga tot la noi la intretinere! Ea nu face nimic altceva decat spala niste scari care si asa sunt mereu curate pt ca e un bloc cu oameni civilizati care stiu sa pastreze curatenia
9) Femeia de serviciu are rolul doar de "spioanca"sa stie despre toata lumea sa-i dea raportul acelui...Presedinte si fratelui lui responsabil de scari
10) Atat Presedintele blocului, fratele lui administrator bloc cat si cei care fac parte din Comitet...sunt scutiti sa plateasca intretinerea, iar o doamna din Comitet locuieste intr-un apartament dat de Primarie,nici macar nu e proprietara in blocul nostru
INTREBARE SI RUGAMINTE : In toate aceste 10 puncte pe care le-am prezentat CE ESTE VOIE SI CE NU ESTE VOIE, CARE SUNT NEDREPTATILE?
Mii de multumiri !
Multumesc mult pt mesaj! Cand acest presedinte tot spune ca daca nu aducem copiile Contractelor de proprietate prima si ultima pagina ale noastre pt reactualizarea cartii de imobil pt ca altfel platim amenda...amenda data de Politie, se refera la toti locatarii...asta inseamna hartuire, intimidare si abuz de functie...pt ca nu poti sa tot ameninti cu amenda, doar-doar sa forteze mana locatarilor care au tacut mereu! Nu inteleg de ce locatarilor le e frica de el, el care se poarta f autoritar de parca e stapanul nostru si de parca noi suntem chiriasii lui! Asa cum locatarii i-au votat, nu am inteles de ce tocmai pe cei 2 frati cu ani in urma...celalalt fiind responsabil scara...nu ar avea curaj acesti locatari sa-i "zboare" din functie! Si normal ca presedintele ii vede asa ...moi...si supusi si profita cat poate! Nimeni nu are curajul sa-i spuna in fata ceea ce ar trebui sa-i spuna sa-l potoleasca punandu-l la punct! Am muncit o viata intreaga pt a ne cumpara apartamentele ca acest...presedinte sa faca legea in bloc!
Ca exemplu : a mai adus odata politia, doar pt ca un locatar a mutat jumatate de metru, un sac din plastic cu gunoaie, ce era langa una din banci afara si politia, cica ia dat 200 lei amenda si omul a platit! Vedeti...teama...locatarilor!?
Buna ziua! Am marea rugaminte la Dvs referitor la ceea ce am postat sus ca suntem somati de Presedintele blocului sa aducem copiile actului de proprietate : Asociatia blocului, adica, Presedintele blocului, cand am fost sa platesc intretinerea, pe mine si pe cei care erau acolo, a inceput sa ne ameninte ca daca nu ducem copiile Contractului de Proprietate a apartamentelor noastre pt reactualizarea Cartii de imobil...cheama politia sa ne amendeze! Deja, e HARTUIRE, INTIMIDARE, ABUZ DE FUNCTIE ce face acest domn Presedinte cu noi! Chiar daca eu i-am pus in fata sa citeasca : pentru înscrierea persoanelor în cartea de imobil, nu pot fi solicitate fotocopii ale actelor de identitate, certificatelor de stare civilă sau titlurilor de proprietate, normele stabilind că acestea pot fi doar verificate vizual pentru conformitate....putin ia pasat D.lui Presedinte...ne-a amenintat in continuare ca daca luna aceasta nu aducem copiile actului de proprietate aduce politia sa ne amendeze!
Il cred in stare pe acest domn Presedinte al blocului de proprietari al nostru sa cheme Politia pt ca a mai facut-o! Ca exemplu : in fata blocului unde sunt 2 banci exista un sac plastic unde se pun resturi: pahare plastic etc si sacul fiind aproape de banci, un vecin a mutat sacul putin mai departe de banci si domnul Presedinte a chemat Politia si ia dat amenda vecinului 200 lei, doar pt ca a mutat acel sac sa nu mai fie chiar langa banci!
Asa ca nu stiu ce sa ne mai facem cu acest Presedinte profitor de tacerea si frica de el a Proprietarilor!
Ce sfat puteti sa ne dati? Cum sa.l potolim pe acest Presedinte care se poarta cu noi de parca el e stapanul nostru si noi parca stam in gazda la el...Noi am muncit o viata intreaga pt ca sa avem un apartament si vine un numit Presedinte care are pana in 40 ani si ne hartuieste si ameninta atata?
Va multumesc din suflet pentru raspuns!
Va multumesc din suflet pentru raspuns!
Buna ziua! Va rog, in numele locatarilor dintr-un bloc cu proprietari, sa ne lamuriti si pe noi intr-o problema : locuim intr-un bloc unde Responsabil bloc si Presedinte bloc sunt 2 frati tineri 35 respectiv 40 ani, la sfasitul lunii Martie Presedintele blocului a anuntat verbal si in scris lipind la intrare bloc ca in termen de 60 zile sa ne prezentam toti locatarii cu copii ale actului de proprietate prima si ultima pagina din Contratul apartamentelor noastre si respectiv copii acte de identitateale persoanelor care locuiesc efectiv in apartament, in vederea actualizarii la zi a cartii de imobil in conformitate cu prevederile Legii 196/2018 art.30!
Cine nu se prezinta acum in luna Mai cu aceste copii-acte o sa platim amenda!
Nu mi se pare normal sa ne ceara aceste copii-acte pt ca aceste acte sunt deja de f multi ani in evidenta lasate de cel care a fost anterior Presedintele blocului! Daca ar fi f schimbari sa fie mai multe persoane , ca exemplu intr-un apartament, proprietarul ar fi anuntat Administratia blocului la momentul respectiv! Sincer, locatarilor le e teama sa depuna la Administratia blocului aceste chiar si copii pt ca au f cazuri in tara cand se faceau invarteli si oamenii ramaneau fara apartamente! Sunt f putini care au depus si suntem amenintati cu amenzi daca nu le aducem!
Numai spun ca la intretinere sumele au f dintotdeauna mari de cand au preluat ei cu cativa ani in urma si pana in prezent! Chiar si vara, cand tot omul se bucura un pic ca plateste mai putin, nu a fost asa si ca exemplu o persoana platea in jur de 130 lei si locatarii nu spun nimic de frica lor, de parca ei sunt patronii blocului si noi proprietarii de parca suntem in chirie la ei...asa se poarta cu noi!
Va rog din suflet sa ne dati un raspuns sa stim ce avem de facut! Mii de multumiri!
Multumesc f mult pt raspuns! Am luat azi legatura cu doi avocati, dar, din pacate, cer enorm de mult pt deplasare...Bucuresti-oras Chitila...500 lei, parintii mei au pensie f mica, iar eu regret enorm ca nu-i pot ajuta in niciun fel!