avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate MetalOne

Activitate MetalOne

Buna ziua!
Am in desfasurare un credit Prima Casa din anul 2010. Am facut pana in acest moment mai multe rambursari anticipate insa niciun functionar de la banca nu a stiut sa-mi explice pe intelesul meu de ce din suma rambursata anticipat mi se opreste o parte cu caracter de dobanda astfel incat daca eu doresc sa platesc anticipat spre exemplu 1000 Euro suma efectiva platita este undeva putin sub 900. Este corect?
Buna ziua!
Am devenit Presedinte a Asociatiei de Proprietari si am constatat ca exista niste bani primiti pentru ceea ce reciclam. Avand in vedere ca avem restanta atat la salubritate (colectare gunoi menajer) cat si la curatenia pe bloc, as dori sa stiu daca am voie sa folosesc acei bani pentru plata acestor facturi restante.
Răspuns la discuția AG si consecintele ei
Va multumesc frumos!
Nu ma leg de faptul ca AG nu a fost reconvocata legal. Stiu ca numarul celor prezenti nu mai conteaza la AG reconvocata.
Ma leg de faptul ca nu s-a semnat PV.
Nu stiu daca exista Registru de PV, niciodata de cand este asociatia (2013) nu au fost afisate decizii sau copii ale PV.
Am pus conditia de la inceput ca doresc sa decurga totul legal si transparent, dar toti motiveaza lipsa timpului si faptul ca se taraganeaza prin sedinte ale CE si decizii scrise.
Stiu cum se procedeaza legal si de aceea am demisionat cand am vazut ca orice incercare de a face lucrurile cum trebuie este in zadar.
Nici vorba sa semnam Contractul de Mandat. Cum am spus, am semnat o singura decizie (mutarea unei camere de luat vederi in lift). Imi asum acea decizie, mai ales ca ea a fost discutata si in AG, dar nestiind ce costuri implica am hotarat de comun acord sa amanam luarea unei decizii in acel moment.
O noua AG a fost convocata pe 25 iulie. Sigur nu va exista cvorum si se va reconvoca.
As dori sa stiu, eu, ca simplu proprietar, cui ma pot adresa ca sa aflu daca totul este in regula sau nu cu actiunile anterioare ale CE, Presedinte si firma de administratie? Exista o autoritate care sa faca un control doar printr-o cerere avand in vedere ca eu nu am nicio dovada scrisa?
Buna ziua!
La inceputul lunii iunie am participat la sedinta reconvocata a AG in care s-a ales alt presedinte (cel vechi a demisionat) si alti membri ai CE printre care si eu.
Am solicitat in mai multe randuri noului presedinte sa definitiveze, sa ne dea spre semnare si sa afiseze PV al AG. Am primit prin e-mail din partea firmei de administratie numai un draft caruia am dorit sa i se aduca modificari, insa ulterior nimeni nu m-a mai contactat in legatura cu PV. Am intrebat chiar si presedintele de ce se ocupa administratia de aceste documente si mi s-a raspuns ca pentru aste este platita.
Intre timp noul presedinte a inceput sa ia decizii separat pe fiecare bloc in parte (AP este constituita pe doua blocuri cu cate o scara si 50 de apartamente fiecare) motivand ca activitatile fiecarui bloc trebuie sa aiba un bun demers si ca, avand cate doi membri din fiecare bloc in CE are majoritatea pentru a lua acele decizii.
Ulterior a inceput sa ia decizii fara sa mai consulte CE in niciun fel.
Am avut mai multe discutii cu dansul referitor la luarea deciziilor si la afisarea lor spre aducerea la cunostinta celorlalti proprietari si mi-a spus ca asa nu mai facem nimic, ca stam sa ne ingropam in hartii si ca el nu lucreaza asa, ca trebuie doar sa-i aprobam verbal actiunile.
De asemenea am solicitat in numeroase randuri ca deciziile sa fie luate dupa ce am adus un minim de 3 oferte si am gasit solutia cea mai buna pentru toti. Mi s-a reprosat ca intarzii luarea unor decizii.
Facand in trecut parte dintr-un alt CE (alt bloc) si stiind ce implica aceasta functie am ales sa demisionez intrucat nu consider ca fiind legale actiunile presedintelui.
Doresc sa stiu daca AG in care acest presedinte a fost ales este valabila avand in vedere ca nimeni nu a semnat PV si daca hotararile luate in cadrul ei (majorarea retributiei ce-i revine presedintelui de la 350 la 600 lei, de exemplu) sunt valabile.
Mentionez ca la sedinta AG au fost prezenti foarte putini locatari (cam 11), dar ca toti care treceau erau pusi sa semneze de catre un reprezentatnt al firmei de administratie intr-un tabel (probabil anexa la PV).
Pe de alta parte, in penultima AG s-a votat strangerea DIN NOU a fondului de rulment si nu reintregirea lui asa cum legea o stipuleaza. As dori sa stiu daca acest lucru este legal si ce se intampla cu locatarii care refuza sa plateasca din nou acest fond (unul din ei sunt chiar eu).
Multumesc!