avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate Jimmi

Activitate Jimmi

Buna seara, ma poate lamurii cineva, contul meu de pe o platforma unde cumparam lucruri a fost suspendat cu 1 luna si ceva in urma. Am contactat suportul lor si nu am primit niciun raspuns. Astazi dupa o luna si o saptamana(furios putin) am decis sa ii contactez la loc si sa ii intreb ce se mai intampla, au trecut o luna si contul meu era inca in procesul de verificare pentru ca spune ei "am incalcat regulamentul lor". In aceasta seara miraculos si-au terminat ancheta de revizuire a contului si au decis ca nu a fost o eroare si ca am incalcat regulamentul. Evident ca nu am primit nicio dovada(ca asa e in lumea online, nu primesti nicio dovada). La momentul actual am pierdut documente de cateva mii de euro...
Ma poate ajuta cineva? Chiar nu stiu ce sa fac la ora actuala... Ma gandeam sa contactez ANPC, doar ca site-ul respectiv nu vinde nimic el, el e doar un intermediar ca si olx... Nu am experienta cu procesele si nici nu stiu ce sa fac la ora actuala.M-am sfatuit cu un avocat care a analizat atat mesajele pentru care am fost suspendat cat si regulamentul, acesta considerand ca acestia au comis un abuz..
Ce pot face mai departe, avand in vedere ca firma respectiva are sediul in Israel... Nu am experienta sa deschid un proces si nici nu stiu cum...
Buna seara, intentionez sa infiiintez o firma in domeniul IT. In cazul in care inregistrez un PFA ori II, am nevoie sa am ceva studii in domeniul it?
Răspuns la discuția amenzi circulatie
Din cate stiu doar Politia Rutiera este abilitata
Despre aceasta este vorba? [ link extern ]
Pe langa toate acele intrebari imi apar cateva intrebari si la cele 3 declaratii pe care trebuie sa le depun la ANAF dupa ce am infintat firma,
D220 - Stiu ca pot alege estimativ profitul pe care il fac dar cum pot sa estimez in fiecare luna profitul pe care il voi face?Adica luna asta pot face un profit de 20 % si luna viitore profitul poate sa fie 0...Stiu ca ANAF-ul imi restituie banii inapoi daca am estimat mai mult insa nu imi este clar

D600 - Atat timp cat eu sunt singurul angajat in firma atat asociat unic cat si administrator si lucrez intr-o tara membra UE si automat platesc contributii la pensie in tara respectiva trebuie sa platesc si in Romania? Intreb pentru ca in situatia data eu nu as avea salariu ci doar profit.Automat sunt scutit de la plata asigurarii de sanatate si a pensiei nu?

In cazul in care sunt II stiu ca pot scapa de la plata TVA-ului si automat scap de Registrul de Evidenta Fiscala nu?
In ce conditii pot cere sa nu platesc TVA-ul
Iar pentru Registrul Unic De Control, daca eu nu mai locuiesc in Romania dar totusi am domiciliul in Romania si nu sunt prezent cand domnii de la ANAF doresc sa faca un control ma pot prezenta ulterior la ANAF sau primesc direct amenda
Pai si pentru un PFA/II in domeniul respectiv ce dovada a calificarii trebuie sa aduc?
Calificarea mea este Tehnician in activitati economice.

Stiu ca poate ma arunc intr-un ocean fara vesta de salvare sa spun asa insa am studiat administrarea afacerilor si contabilitatea insa nicidecum cum sa infiintez si sa intretin o afacere asadar vin cu un set de intrebari pentru a avea niste indrumari din partea unor profesionisti in domeniu.

Folosesc codurile CAEN


Codul CAEN: 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

Codul CAEN: 4619 Intermedieri in comertul cu produse diverse

Sper ca astea sunt codurile

Vreau sa apelez la o firma specializata care sa se ocupe de dosarul pe care trebuie sa il duc la Registrul Comerţului.As dori sa stiu cum o sa fiu taxat? o sa vina procent din veniturile realizate?La ce interval de timp trebuie sa predau situatia? Daca sunt angajat cu contract in UE o sa trebuiasca sa platesc separat la sanatate si la pensii sau vin toate de la ANAF?
(Stiu ca II sunt scutite de la plata TVA-ului).In cazul asta ramane PRETUL INITAL + COMISIONUL NOSTRU.Ce trebuie sa platesc la stat in cazul acesta?

Si legat de partea administrativa am inteles ca facturier si chitantier pot achizitiona de la orice papetarie, dar totusi acesta trebuie fiscalizat ? sau cum se procedeaza? la fel legat de stampila, ce date trebuie sa contina? Trebuie dusa si legalizata ? Trebuie sa o completez si eu sau e ok daca platforma o completeaza automat si eu doar sa o stampilez

Imi cer scuze ca pun atatea intrebari de-o data dar sunt incepator si nu vreau sa ma avant pana nu aflu cateva pareri.
Intentionez sa deschid un mic hobby.
intentionez sa deschid un site unde fiecare persoana poate vinde ceva virtual pentru o suma de bani.Atat timp cat site-ul isi opreste o mica parte din vanzare(un comision) este necesara infintarea unei firme ?
Pe scurt X vinde ceva catre Y.
Y il plateste pe X. Din suma respectiva Z isi trage comisionul pentru ajutorul oferit lui Y sa vanda produsul respectiv.
Este necesara infiintarea unei firme atat timp cat in acest proces noi suntem doar intermediari ?
Buna ziua,
Am decis ca e timpul sa deschid un SRL pentru un magazin care o sa isi desfasoare activitatea doar online.Cu scuzele de rigoare daca nu am incadrat bine subiectul, desi am tot cautat dar n-am gasit un raspuns satisfacator, va intreb:Pentru asta trebuie sa am un contabil angajat? Eu, ca unic asociat si administrator al firmei am studii medii de contabilitate(Liceu Economic absolvit).Intreb pentru ca in mediul online facturile sunt generate automat de catre sistem si atunci ramane doar bilantul contabil care se efectueaza din ce am inteles de catre un contabil cu studii superioare sau un membru CECCAR.