avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate ManteGeor

Activitate ManteGeor

Buna seara ! Am o mica nelamurire, mandatul de arestare emis in lipsa se pune in executare din moment ce se emite ( adica cele 30 zile incep de la ziua emiterii ) sau dabea dupa ce il prinde pe inculpat ( incep cele 30 zile de cand a fost prins ? ) . Va multumesc !
Maine expira mandatul de arestare preventiva in lipsa a clientului meu, mentionez ca maine este o zi nelucratoare iar astazi am fost la tribunal si nu era nici macar inregistrat dosarul pentru prelungirea arestarii preventive in lipsa. Ce se poate intampla ? Nu trebuia sa fie citat acasa la fel ca la cererea de arestare preventiva in lipsa sau nu mai este nevoie de o noua judecata pentru prelungire ? Vreau sa mentionez ca maine trec cele 30 de zile si el nu este arestat. Va multumesc !
Va multumesc foarte mult, o sa va contactez pe email pentru un model cerere de clasare , pentru a o depune la dosar. Eu pana acum am depus 2 cereri de vizualizare a dosarului si nimic.
Buna ziua ! Va multumesc pentru timpul acordat inca o data. Cam ce pot face pe parcursul urmaririi penale, unde as putea actiona in cazul asta sa depun anumite inscrisuri pentru neregulile de mai sus sau trebuie sa astept sa fie format un rechizitoriu si trimis la judecatorul de camera preliminara?
Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat intrebarii mele. O sa ascult si o sa notez tot ce ati precizat mai sus. Eu o sa merg pe achitarea persoanei , am observat in alte dosare achitarea si schimbarea incadrarii deoarece grupul fara o fapta " mama " nu se poate pedepsii , daca puteti sa va uitati putin. Va multumesc ! [ link extern ]
Buna ziua , sunt un nou avocat in bransa si am o mica nelamurire poate puteti sa imi acordati un mic ajutor . Am un inculpat care este acuzat de grup infractional organizat cum ca ar fi ridicat un colet efectuat cu operatiuni financiare in mod fraudulos ( art.250) mai exact s-au comandat niste bunuri. Acest inculpat este cercetat sub control judiciar doar pentru grup infractional organizat , Liderul grupuilui este singurul cercetat pentru o fapta cu operatiuni financiare in mod fraudulos (art.250) plus grup organizat. Puteti sa imi spuneti daca nu este probat ca, clientul meu nu a fost nici macar complice la savarsirea acestei fapte art.250 ( se presupune ca pentru a fii complice ar fii trebuit si el sa fie in spatele calculatorului dar el a ridicat doar coletul) . Se poate judeca si pedepsii aceasta infractiune de grup fara o fapta alternativa deoarece a ridicat doar un colet . Puteti sa imi spuneti ce se v-a intampla daca se poate trimite in judecata doar pentru aceasta fapta fara a avea o alta fapta respectiv cea de mai sus. Am vazut cazuri de incetare a urmaririi penale sau chiar scoaterea de sub urmarire de judecatorul de camera preliminara cand a observat asta in rechizitoriu . Puteti sa ma lamuriti cum este legal si temeinic. Va rog.