avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate cicudaf

Activitate cicudaf

Răspuns la discuția Clarificarea situatiei militare
Multumesc.
Răspuns la discuția Clarificarea situatiei militare
Stimate domn, nu vreau sa iau raspunsul dvs. ca fiind unul ironic, dar asa s-ar putea interpreta.
Vorbim despre doua institutii cu atributii total diferite. M-am gandit si eu la acelasi exemplu (cel postat de dvs.) insa vreau ceva mai concret.

Imi cer mii de scuze daca interpretarea mesajului dvs. este gresita.

Multumesc.
Buna ziua,

Doresc sa aflu si eu mai multe despre acest subiect.
In cazul in care un cetatean al Romaniei refuza categoric sa se prezinte la centrul militar zonal pentru clarificarea situatiei militare, ce se poate intampla?

Legea 446/2006 articolul 80 punctul C spune urmatoarele:


Capitolul VII - Sanctiuni


Art. 80
(1) Constituie contraventie savarsirea de catre cetatenii incorporabili si de catre rezervisti a uneia dintre urmatoarele fapte:
a) refuzul de a primi ordinul de chemare;
b) prezentarea cu intarziere la comisia locala de recrutare-incorporare la data, ora si locul prevazute in ordinul de chemare, daca intarzierea nu depaseste 3 zile, astfel incat fapta sa constituie infractiune, iar in cazul in care nu au primit ordin de chemare, in termen de cel mult doua luni de la implinirea varstei de 18 ani;
c) neprezentarea la data, ora si locul prevazute in ordinul de chemare, pentru clarificarea situatiei militare sau pentru concentrare;
d) neprezentarea, inaintea plecarii din tara, la organul de evidenta militara, pentru a preda livretul militar, adeverinta de recrutare ori ordinul de chemare la mobilizare;
e) neprezentarea, in termenul legal, pentru primirea documentelor personale de evidenta militara;
f) intarzierea nejustificata la recrutare-incorporare, concentrare, mobilizare sau pentru clarificarea situatiei militare, la instituirea starii de urgenta, a starii de asediu sau la declararea mobilizarii ori a starii de razboi;
g) pierderea, deteriorarea sau instrainarea documentelor personale de evidenta militara;
h) neprezentarea la exercitiile si antrenamentele de mobilizare;
i) neprezentarea pentru executarea serviciului alternativ.
(2) Constituie contraventie savarsirea de catre angajatori a uneia dintre urmatoarele fapte:
a) neactualizarea evidentei militare a cetatenilor incorporabili si a rezervistilor;
b) necomunicarea, in termenul stabilit, a schimbarilor survenite in datele de evidenta militara ale cetatenilor incorporabili si rezervistilor;
c) neprezentarea sau neasigurarea persoanelor stabilite pentru incadrarea comisiilor locale de recrutare-incorporare;
d) neinmanarea ordinelor de chemare si netrimiterea dovezilor de inmanare a ordinelor de chemare in termenul stabilit;
e) neacordarea pentru salariati a sprijinului necesar indeplinirii obligatiilor referitoare la serviciul militar;
f) nerespectarea prevederilor art. 46 lit. d).
... din care aflam ca:
Art. 81
(1) Contraventiile prevazute la art. 80 alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cu amenda de la 50 lei la 100 lei, fapta prevazuta la lit. d), e) si g);
b) cu amenda de la 100 lei la 300 lei, faptele prevazute la lit. c) si h);
c) cu amenda de la 200 lei la 400 lei, fapta prevazuta la lit. b);
d) cu amenda de la 400 lei la 800 lei, faptele prevazute la lit. a), f) si i).
(2) Contraventiile prevazute la art. 80 alin. (2) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cu amenda de la 800 lei la 1.000 lei, faptele prevazute la lit. a)-e);
b) cu amenda de la 8.000 lei la 10.000 lei, fapta prevazuta la lit. f).
(3) Cuantumul amenzilor prevazute la alin. (1) si (2) se actualizeaza prin hotarare a Guvernului.

Nelamruirea mea este alta. Daca individul plateste cuantumul amenzii, mai primeste alte invitatii la centrul militar?

Multumesc.
Răspuns la discuția Neplata impozitului
Le multumesc si eu celor ce mi-au raspuns (andreealisievici, elis, selicutza). M-am convins, aveti dreptate. :">
Răspuns la discuția Neplata impozitului
Multumesc stimata doamna Lisievici., chiar imi sunt de folos informatii dvs. Daca nu va deranjez prea mult, mai doresc sa va pun doua intrebari:

(1.) Ce intelegi dvs. prin "Nu prea"? Vreo escrocherie facuta de catre autoritatile abilitate, sau faptul ca exista o posibilitate in a se intampla acest lucru (executarea silita fara preavize)?
(2.) In mod normal, ar fi trebuit sa primesc vreo instiintare cum ca am X suma de platit pentru terenul detinut (lunar, bilunar...)


Multumesc.
Buna seara, am si eu niste nelamuriri cu privire la neplata impozitului unui teren.

(1.) Statul poate actiona in a lua terenul in cazul in care acesta nu are impozitul platit (mai mult ca sigur, da). Nelamurirea mea este defapt, care este limita de timp in care trebuia platit pentru a nu se ajunge la aceasta actiune?
(2.) Se poate face acest lucru fara instiintari?

Mentionez ca este vorba despre un teren intravilan, aflat mai exact in zona Lacului Vacaresti (invecinat cu Sun Plaza Mall).
Terenul nu este folosit (ca multe alte proprietati de acolo), nu are puz facut...


Multumesc.
Răspuns la discuția Certificat urbanism
Multumesc frumos domnule Aurelian :">.
Răspuns la discuția Certificat urbanism
Multumesc frumos pentru raspunsul dvs. Daca mai poate adauga cineva ceva, il rog s-o faca.
Răspuns la discuția Certificat urbanism
Stimate domn, imi cer mii de scuze ca va contrazic, dar nu vad de unde deduceti dvs. lipsa titlui de proprietate.

Detin toate actele terenului, mai putin intabularea. Si bineinteles, imi lipseste certificatul de urbanism, pentru care am si creat acest subiect.

Din actele necesare, cele puse de dvs., inteleg ca nu este nevoie de vreo dovada a platii impozitului. Totusi va rog sa-mi si confirmati acest lucru.

Multumesc.
Buna seara, doresc si eu o informatie legata de certificatul de urbanism al unui teren. Mai exact, vreau sa stiu daca-l pot obtine in lipsa neplatirii impozitului aferent terenului.

"Umila" mea parere este urmatoarea (doar imi dau cu presupusul): se poate elibera certificatul, insa obtinerea autorizatiilor de constructii, nu.


Multumesc.