Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clarificarea situatiei militare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clarificarea situatiei militare

Buna ziua,

Doresc sa aflu si eu mai multe despre acest subiect.
In cazul in care un cetatean al Romaniei refuza categoric sa se prezinte la centrul militar zonal pentru clarificarea situatiei militare, ce se poate intampla?

Legea 446/2006 articolul 80 punctul C spune urmatoarele:

Capitolul VII - Sanctiuni

Art. 80
(1) Constituie contraventie savarsirea de catre cetatenii incorporabili si de catre rezervisti a uneia dintre urmatoarele fapte:
a) refuzul de a primi ordinul de chemare;
b) prezentarea cu intarziere la comisia locala de recrutare-incorporare la data, ora si locul prevazute in ordinul de chemare, daca intarzierea nu depaseste 3 zile, astfel incat fapta sa constituie infractiune, iar in cazul in care nu au primit ordin de chemare, in termen de cel mult doua luni de la implinirea varstei de 18 ani;
c) neprezentarea la data, ora si locul prevazute in ordinul de chemare, pentru clarificarea situatiei militare sau pentru concentrare;
d) neprezentarea, inaintea plecarii din tara, la organul de evidenta militara, pentru a preda livretul militar, adeverinta de recrutare ori ordinul de chemare la mobilizare;
e) neprezentarea, in termenul legal, pentru primirea documentelor personale de evidenta militara;
f) intarzierea nejustificata la recrutare-incorporare, concentrare, mobilizare sau pentru clarificarea situatiei militare, la instituirea starii de urgenta, a starii de asediu sau la declararea mobilizarii ori a starii de razboi;
g) pierderea, deteriorarea sau instrainarea documentelor personale de evidenta militara;
h) neprezentarea la exercitiile si antrenamentele de mobilizare;
i) neprezentarea pentru executarea serviciului alternativ.
(2) Constituie contraventie savarsirea de catre angajatori a uneia dintre urmatoarele fapte:
a) neactualizarea evidentei militare a cetatenilor incorporabili si a rezervistilor;
b) necomunicarea, in termenul stabilit, a schimbarilor survenite in datele de evidenta militara ale cetatenilor incorporabili si rezervistilor;
c) neprezentarea sau neasigurarea persoanelor stabilite pentru incadrarea comisiilor locale de recrutare-incorporare;
d) neinmanarea ordinelor de chemare si netrimiterea dovezilor de inmanare a ordinelor de chemare in termenul stabilit;
e) neacordarea pentru salariati a sprijinului necesar indeplinirii obligatiilor referitoare la serviciul militar;
f) nerespectarea prevederilor art. 46 lit. d).
... din care aflam ca:
Art. 81
(1) Contraventiile prevazute la art. 80 alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cu amenda de la 50 lei la 100 lei, fapta prevazuta la lit. d), e) si g);
b) cu amenda de la 100 lei la 300 lei, faptele prevazute la lit. c) si h);
c) cu amenda de la 200 lei la 400 lei, fapta prevazuta la lit. b);
d) cu amenda de la 400 lei la 800 lei, faptele prevazute la lit. a), f) si i).
(2) Contraventiile prevazute la art. 80 alin. (2) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cu amenda de la 800 lei la 1.000 lei, faptele prevazute la lit. a)-e);
b) cu amenda de la 8.000 lei la 10.000 lei, fapta prevazuta la lit. f).
(3) Cuantumul amenzilor prevazute la alin. (1) si (2) se actualizeaza prin hotarare a Guvernului.

Nelamruirea mea este alta. Daca individul plateste cuantumul amenzii, mai primeste alte invitatii la centrul militar?

Multumesc.
Daca platiti amenda privind constatrea unei contraventii in circulatia rutiera, mai primiti si alte amenzi?
Stimate domn, nu vreau sa iau raspunsul dvs. ca fiind unul ironic, dar asa s-ar putea interpreta.
Vorbim despre doua institutii cu atributii total diferite. M-am gandit si eu la acelasi exemplu (cel postat de dvs.) insa vreau ceva mai concret.

Imi cer mii de scuze daca interpretarea mesajului dvs. este gresita.

Multumesc.
Da, chiar daca primiti amenda pentru savarsirea unei contraventii prevazute de Legea nr.446/2006 veti mai primi invitatii la Centrul militar de care apartineti pana la clarificarea situatie care se cere de catre acesta.
Multumesc.
.
ContSters157719, utilizator