Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salutare , ce se intampla mai exact daca nu ma prezint ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salutare , ce se intampla mai exact daca nu ma prezint la ordin ...

Salutare , ce se intampla mai exact daca nu ma prezint la ordin de chemare pentru clarificarea situatiei militare ? La data respectiva ? Mulțumesc anticipat !
Potrivit Legii 446/2006, constituie contravenţie săvârşirea de către cetăţenii încorporabili şi de către rezervişti neprezentarea la data, ora şi locul prevăzute în ordinul de chemare, pentru clarificarea situaţiei militare sau pentru concentrare.

Constatarea contravenţiilor prevăzute la art. 80 alin. (1) şi (2) şi aplicarea sancţiunilor prevăzute la art. 81 alin. (1) şi (2) din lege se fac de către persoanele împuternicite de Statul Major General, precum şi de comandantul centrului militar şi ofiţerii special desemnaţi de către acesta, numai pe raza teritorială de competenţă a centrului militar.
Neprezentarea la unitate pentru clarificarea situației militare se sancționează cu amendă, care din câte știu eu nu prea e mică. Pentru cauze bine justificate, puteți anunța unitatea militară să vă primească la o altă dată.
Vă mulțumesc mult!

editare : citare raspuns
Cornel Vasile, Consilier juridic