avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate Lili5678

Activitate Lili5678

Răspuns la discuția Întreținere
Problema nu erau cotele de întreținere,ci faptul că a fost trecută o persoana la întreținere,in condițiile in care eu am dovada că plăteam întreținere la altă adresă. De asemenea o alta problema și mai mare e faptul că doamna spune că nu are nicio înregistrare a apometrelor,și atunci cum fac regularizare atâta timp cât ea estimează cât vrea? 10 m respectiv 8 metri în două luni? Eu nu știu de la cat am plecat....
Discuție Întreținere
Buna ziua. Este legal sa fiu trecută la întreținere din momentul in care am achiziționat un apartament,doar pentru că vin acolo câteva ore pe zi sa renovez? De asemenea,mi s a spus că , a fost trecută o persoana, pentru că altfel nu putea să îmi înregistreze lumina pe scară și curățenia pe care trebuie sa le plătesc.... chiar daca nu locuiesc.De asemenea, eu știind că întreținerea este pe 0, nu am verificat apometrele de apă la venire și mi a trecut 10 m de apa din burta , ea spunând că nu are nicio evidenta a ceea ce s a consumat înainte. Cum a pus pe 0, daca nu a avut nicio evidenta? Acum ne a prins pe noi și plătim cat vrea ea.Ce se poate face? Mulțumesc
Buna ziua. Auzisem despre un proiect de lege pentru cazul in care naști un copil in timpul ccc, se primesc doua indemnizatii? Am văzut o ordonanță de urgență din mai 2019 dar nu se precizează nimic. Eu sunt in aceasta situație și nu știu unde ar trebui sa întreb sau daca se da retroactiv. Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Concedii suprapuse
Nu prea am înțeles...eu întrebam de valoarea stimulentului pentru al doilea copil și nu de stimulentul de inserție, care știu că e 650 Ron. Va mulțumesc
Răspuns la discuția Concedii suprapuse
Deci stimulentul ptr al doilea copil Este de 1250? Nu 650 lei?
Buna ziua. Sunt in concediu creștere copil până la 29.07.2019 ,in luna februarie am născut al doilea copil, este adevărat că voi primi o singura indemnizație plus un stimulent? Ce spune legea? Nu se primesc indemnizații pentru ambii copii? Dacă tatăl și a luat deja luna pentru primul copil ,când trebuie sa mă întorc eu pentru a beneficia de stimulent? Cu o lună înainte? Al doilea copil s a născut pe 11.02.2019. Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Indemnizație
Mie mi s-au spus că voi depune un dosar nou și voi primi 85%din prima indemnizație, e corect? Ce pot face?

Cornel Vasile a scris:

OUG 111/2010 este in vigoare.
[ link extern ]

Discuție Indemnizație
Buna seara. Sunt in Ccc 1 până la data de 29.07.2019, in martie 2019 voi naște al doilea copil, mai este valabilă legea ( OUG 111/2010) ,care spune că pot prelungi primul Ccc și voi beneficia de aceeași indemnizație? De asemenea,daca până la ccc2 ( in luna decembrie 2018 de exemplu) tatăl va lua luna cuvenită de concediu și eu lucrez in acea perioada și apoi reiau concediu, afectează cu ceva calculul indemnizației Nr 2? Mulțumesc frumos!