Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație

Buna seara. Sunt in Ccc 1 până la data de 29.07.2019, in martie 2019 voi naște al doilea copil, mai este valabilă legea ( OUG 111/2010) ,care spune că pot prelungi primul Ccc și voi beneficia de aceeași indemnizație? De asemenea,daca până la ccc2 ( in luna decembrie 2018 de exemplu) tatăl va lua luna cuvenită de concediu și eu lucrez in acea perioada și apoi reiau concediu, afectează cu ceva calculul indemnizației Nr 2? Mulțumesc frumos!
Lili5678, utilizator
OUG 111/2010 este in vigoare.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mie mi s-au spus că voi depune un dosar nou și voi primi 85%din prima indemnizație, e corect? Ce pot face?

Cornel Vasile a scris:

OUG 111/2010 este in vigoare.
[ link extern ]

OUG 111/2010
art.9
.......
(2) Durata de acordare a concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) se prelungește corespunzător în cazul suprapunerii a două sau mai multor situații de natură a genera acest drept.
(3) În cazurile prevăzute la alin. (2) se acordă o singură indemnizație, în cuantumul prevăzut de prezenta ordonanță de urgență.
(4) Pe perioada suprapunerii situațiilor prevăzute la alin. (2), cuantumul indemnizației lunare prevăzut la art. 2 alin. (2) se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.