avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate catalin.balog@gmail.com

Activitate catalin.balog@gmail.com

112 este un serviciu de urgență; pe acest forum, eu, cel puțin, aștept opinii serioase, documentate, nu simple păreri care n-au legătură cu subiectul... Vă mulțumesc!
Bună ziua!
Vă rog, mă poate ajuta cineva cu un sfat în cunoștință de cauză, o bază legală pentru situația unui vecin, proprietar, care locuiește într-o locuință în condiții insalubre și produce un discomfort mai multor vecini, prin mizeria și mirosurile pestilențiale din locuința proprie?
Vă mulțumesc
Călin Barbu
Bună ziua!
Recent, am achiziționat o motocicletă de la o persoană fizică - proprietar, motocicletă care nu a fost înmatriculată niciodată (în cartea de identitate nu figurează niciun proprietar și nu există talon de înmatriculare), deoarece a fost folosită doar pe circuite de curse (ex. Adâncata și Tg. Secuiesc - România; Hungaroring - Ungaria, Serres - Grecia etc).
Așadar, am primit motocicleta, factura (vânzător: Union Motors - România), cartea de identitate a motocicletei și o copie după cartea de identitate a proprietarului (conform facturii).
Întrebările pe care aș vrea să le adresez sunt următoarele: 1) Sunt suficiente actele pe care le-am primit de la vechiul proprietar? 2) În condițiile în care motocicleta va fi folosită, în continuare, numai pe circuite de curse, ce obligații îmi revin în calitate de nou proprietar? 3) Este suficientă doar înregistrarea la administrația financiară? 4) Este obligatorie înmatricularea, în acest caz? 5) Dacă voi dori să o înmatriculez ulterior, va fi în regulă?
Vă mulțumesc!
Cu respect,
Cătălin BALOG
Bună ziua!
Recent, am achiziționat o motocicletă de la o persoană fizică - proprietar, motocicletă care nu a fost înmatriculată niciodată (în cartea de identitate nu figurează niciun proprietar și nu există talon de înmatriculare), deoarece a fost folosită doar pe circuite de curse (ex. Adâncata și Tg. Secuiesc - România; Hungaroring - Ungaria, Serres - Grecia etc).
Așadar, am primit motocicleta, factura (vânzător: Union Motors - România), cartea de identitate a motocicletei și o copie după cartea de identitate a proprietarului (conform facturii).
Întrebările pe care aș vrea să le adresez sunt următoarele: 1) Sunt suficiente actele pe care le-am primit de la vechiul proprietar? 2) În condițiile în care motocicleta va fi folosită, în continuare, numai pe circuite de curse, ce obligații îmi revin în calitate de nou proprietar? 3) Este suficientă doar înregistrarea la administrația financiară? 4) Este obligatorie înmatricularea, în acest caz? 5) Dacă voi dori să o înmatriculez ulterior, va fi în regulă?
Vă mulțumesc!
Cu respect,
Cătălin BALOG
BUNĂ ZIUA!
Expunerea problemei. Mi-am înființat o firmă (training și consultanță) și am realizat un web site pe care aș vrea să adaug două secțiuni, astfel: 1. Legături și 2. Parteneri, în care să adaug câteva link-uri și eventual siglele (emblemele) asociate ale unor instituții din sectoarele public și privat (ex. 1. Universitatea București, Facultatea de Administrație și Afaceri; 2. Camera de Comerț și Industrie București; 3. Cabinet de Psihologie „S.Freud”; 4, Cabinet de Detectivi „S.Holmes” etc.)
Mențiuni suplimentare. Îmi pun această problemă din perspectiva speculațiilor în legătură cu folosirea imaginii unui terț în interesul propriu, fără acordul acestora. Astfel, am identificat două situații pe care nu știu cum să le abordez? 1. În primul caz (legături), indicarea unei direcții sau legături (link) către o terță parte se face prin specificarea neutră a unei legături, pur și simplu... 2. În cel de-al doilea caz (parteneri), indicarea unei direcții sau legături (link) către o terță parte se face prin menționarea expresă a unei relații de afaceri...
Întrebări. Raționamentul pe care vi l-am descris este în regulă (dpdv juridic, legal)? Cele două situații se tratează diferit? Cum ar trebui să procedez, în fiecare dintre aceste situații? Având în vedere că toate aceste link-uri sunt informații publice, îmi este necesar acordul părților pentru ambele cazuri? Dacă da, sub ce formă: format scris sau mențiune explicită?
Cu deosebit respect,
Călin BARBU