avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1435 soluții astăzi
Forum Activitate andreea1050

Activitate andreea1050

Buna ziua! Daca am pierdut decizia de incetare a activitatii de la locul de munca (este vorba despre un job pe care l-am incheiat in noiembrie 2017) iar patronii de la acel loc de munca nu vor sa ma ajute as putea sa iau de la ITM urmatoarele: 1)adeverinta cu venituri salariale pe fiecare luna; 2) adeverinta cu valoarea bonurilor de masa pe fiecare luna ; 3) decizia de incetare a activitatii ?????? Am inteles ca am nevoie de acestea pt indemnizatia de crestere copil.multumesc!
Buna ziua!Daca ultimul meu an ca studenta a fost anul scolar 2016-2017 la zi (dar cu taxa) se aduna si acele luni ca studenta la cele 12 luni de care am nevoie sa le fi lucrat pentru a primii acei bani de la stat ?aceste 12 luni pot si asimilate sau trebuie sa fi lucrat 12luni cu continuitate? Avand in vedere ca am lucrat din august 2017 pana in noiembrie 2017 dupa care am mai lucrat o luna in 2018 .tin sa mentionez ca data aproximativa a nasterii este 8.11.2018. Multumesc!
Răspuns la discuția indemnizatie copil
Multumesc!o seara buna!
Buna ziua!Sunt insarcinata in 26de saptamani si as vrea sa stiu daca eu voi primii vreo suma de bani din partea statului la nasterea copilului (voi naste la inceputul lunii noiembrie) avand in vedere ca anul acesta am lucrat numai o luna cu contract de munca,in 2017 am lucrat din luna august pana in noiembrie si am fost si studenta. Tin sa mentionez ca sunt casatorita din 2014 iar copilul este cu alt barbat (care nu il vrea), copilul va trece pe numele sotului automat(chiar daca el nu vrea)? Ce as putea face in caz de divort?