avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate Elisaaa

Activitate Elisaaa

Buna ziua! Se poate refuza detasarea?
Buna ziua!
Am adoptat recent un copil in varsta de 3 ani . El nu are tata trecut in noul certificat de mastere , eu nefiind casatorita. Lucrez in ture la un spital de stat . As vrea sa fac mai outine ture de noapte sau chiar deloc. Este posibil?Fiind fam monoparentala? Si ce beneficii pot avea de la stat? Va multumesc!
Buna ziua! Va rog cunoaste cineva ,legea pt parinte monoparental?Este posibil sa fiu scutita ,dea mai lucra noptile? Eu lucrez in ture la un spital de stat. Va multumesc!


Cornel Vasile a scris:

Art.115 C.mun.
...
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

Art. 137 C.mun.
(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).


Va multumesc!
Buna ziua!
Lucrez intr-un spital in ture,( 8 h /zi ) dupa cate zile lucrate consecutiv avem dreptul la liber?
Dupa cate ore lucrate avem dreptul sa ne reluam serviciul ? Ex lucrez intr-o zi dupa amiaza pana la ora 21 ... a doua zi incep munca la ora 7 ...turele sunt amestecate ( doua zile dimineata, trei dupa amiaza , apoi doua nopti consecutive, urmate de doua libere) Dupa nopti sunt mereu doua libere. Va multumesc!
Avem condica prezenta, se face pontajul dupa ea. Nu avem regulament de ordine interioara si nici contract colectiv. Seful face cum vrea el . Daca il denunt nu voi mai avea zile bune acolo.Va mumtumesc pt raspuns
. Cu cateva zile inainte de terminarea lunii, graficul este semnat de director si este afisat. Graficul se face de pe o luna pe alta. Tu ca angajat iti ocupi timpul liber cum vrei in functie de libere.
Asist sef , nu suna angajatul la tel sa il intrebe daca poate sa faca turele dupa cum le-a modificat. Schimba in grafic si te trezesti cand vi la munca ca esti modificat.Te pune in fata faptului implinit. Sau iti ia liberul si te aduce la munca in wek si iti da liber in alta zi. Nu am gasit in codul muncii si nici nu am semnat vreun contract in care se specifica lucrurile astea. Nu avem contract colectiv de munca.Am intrebat la Runos. De asemena nu se stie cate ore libere ai dupa o noapte lucrata
Buna seara! Este legal ca asistentul sef sa modifice graficul de ture dupa cum vrea el, si sa nu anunte inainte muncitorul(asistentul medical)? Sa nu il intrebe daca poate veni asa sau nu?Il pune in fata faptului implinit? Poate refuza muncitorul ((asistentul medical) modificarea facuta in graficul de munca ?Daca nu vii , te ameninta ca iti taie din concediu, ca esti obligat sa te supui schimbarilor facute in graficul cu turele modificate ulterior . Este adevarat?Ma hartuie mereu ca nu imi mai da libere cand am nevoie, ca de ce plec in concediu in fiecare luna. Si cand prinde momentul modifica graficul fara sa ma anunte.Se razbuna pe mine.Va rog este normal cum procedeaza????Va multumesc!