avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate Mileacoiciu

Activitate Mileacoiciu

Răspuns la discuția Pensie
Am inteles va multumesc am consultat anexa 5 actualizata 2020 si la luna si anul nasterii cum am scris si in intrebare i da anul de pensionare 2027 la 62,11 luni cu stagiu de cotizare 33,11 ani minus 7 ani de la grupa inseamna ca 2020 este anul la care ies la limita de varsta
Va mulțumesc
Carp Mircea a scris:

Vârsta standard (anexa 5) - 7 = vârstă la care va puteți deschide dreptul la pensie de limită de vârstă.

Discuție Pensie
In tabelul cu luna nasdterii si anul fiind nascut in decembrie 1964 scrie ca ies la pensie la 62,9 ani in anul 2027, daca am 14 ani in grupa 1 asta inseamna ca pot iesi la pensie in 2027-7=2020??
Va multumesc.mentionez ca am in prezent 34 de ani de munca
Daca inteprinderea la care lucrez cu toate ca indeplinesc conditiile de la anexa 2 cu privire la pers. Care beneficiaza de gr speciala (lucru im sala masini la nave cu mot mai mari de 600cp) beneficiez din oficiu indeplinind conditiile si pot aduce adeverinta de la angajator sau pot castiga doar in instanta .Cerand prin sindicat de nenumarate oriintrarea in leg .si acordarea gr.speciale .Beneficiez de noile mod aduse legii?
Multumesc
Am 13 .4 ani la grupa 1 lucru in sala masini cu motoare mai mari de 600cp din 2005 si in prezent lucrez in aceleasi conditii dar inteprinderea nu a depus hartii pt obtinerea gr.speciale .Beneficiez de noile modificari ale legi pensii 221/2018 ? Pot aduce adeverinta pt ultimi 13 ani ca am lucrat in conditiile specificate la anexa 2(pers.navigant lucrand in sala masinii cu mot mai mari de 600cp)