Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recuperare grupa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recuperare grupa

Daca inteprinderea la care lucrez cu toate ca indeplinesc conditiile de la anexa 2 cu privire la pers. Care beneficiaza de gr speciala (lucru im sala masini la nave cu mot mai mari de 600cp) beneficiez din oficiu indeplinind conditiile si pot aduce adeverinta de la angajator sau pot castiga doar in instanta .Cerand prin sindicat de nenumarate oriintrarea in leg .si acordarea gr.speciale .Beneficiez de noile mod aduse legii?
Multumesc
Din oficiu nu puteti beneficia de grupa de munca. Puteti beneficia de conditii speciale de munca daca firma unde lucrati este nominalizata in anexa 3, respectiv locul de munca este nominalizat in anexa 2 la Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ultarioare, respectiv daca prin decizie interna a angajatorului, anual, sunteti nominalizat ca beneficiar de grupa de munca.
Angajatorul nu va poate emite o adeverinta decat daca sunt indeplinite conditiile susmentionate.
Este dreptul dvs. sa deschideti actiune in instanta impotriva firmei si sa solicitati instantei sa aprobe o expertiza tehnica judiciara in specializarea protectia muncii.