avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate tionro

Activitate tionro

Răspuns la discuția acuzare furt nefondata
am discutat deschis cu conducerea,am adus la cunostinta existenta cazierului,nu am avut nimic de ascuns,in schimb am fost "amenintat" cu departamentul juridic si atita timp cat cazul este in curs de solutionare eu voi fi repartizat pe un departament mai bine protejat din punct de vedere al camerelor video.
Buna seara
Am si eu o problema si nu stiu cum sa procedez.
Lucrez la o societate comercială de 4 ani de zile,iar astazi am fost acuzat de furt intr-un mod indirect,fara a-mi demonstra acest lucru cu probe video sau altfel de probe si mi s-a adus la cunostinta ca nu mai are incredere in mine persoana din conducere si ca urmeaza sa fiu transferat pe un departament. Eu nu doresc acest lucru si ma gandesc ca risc sa-mi pierd locul de munca pe o acuzatie de furt indirectă si nefondata. Mentionez ca am cazier,sunt in perioada de proba,dupa această perioadă voi putea sa-mi reabilitez cazierul.
Ce ma sfatuiti sa fac în acest caz?
Va multumesc
Amenda administrativa plus cheltuieli judiciare = 950 de lei
Termen 15 zile
As vrea sa stiu daca pot plati si dupa cele 15 zile si as dori sa stiu daca se poate plati intr-un fel de rate ... de 2-3 ori(2-3 chitante) sa platesc toata suma ar insemna sa nu mai mananc o luna de zile ...
Răspuns la discuția Condamnare
Am de gand sa merg la un avocat sa discut cu el sa vad daca s-ar mai putea rezolva ceva,m-ar interesa ... daca as face eu recurs,as avea sanse la o pedeapsa mai mica,nu neaparat achitarea pana la urma fapta se pedepseste dar mi se pare prea mult ... nu am cum dovedi ca a fost asa cum spun eu dar nici ei partea civila nu au cum dovedi ca asa s-a intimplat,nu existau camere video in agentie. E adevarat aveam un buton de panica de la o firma de paza dar nu s-a bazat nimeni pe acea firma niciodata,cand se faceau teste ajungeau dupa 15 min dupa butonul de panica. Ma gandesc ca un avocat platit ar putea scoate mai putin...

Multumesc celor care isi fac timp sa-mi raspunda !
Răspuns la discuția Condamnare
prejudiciul a fost de 4500 de lei ... am luat niste bani imprumut de la niste camatari nu am reusit sa-i inapoiez,au venit la munca si m-au amenintat cu moartea in cazul in care nu le dau banii ... le-am dat banii din incasarile unei firme asociate cu firma la care lucram ... le-am dat 1000 de ron ... nu am mai avut de unde sa scot inca 3500 de ron in 3 zile asa cu mi-au cerut,mi-au dat cartea de munca dupa 6 luni de zile de la incident... de unde as fi putut sa le achit ?
Răspuns la discuția Condamnare
Am avut avocat din oficiu,daca as angaja un avocat ce sanse as avea la o pedeapsa mai mica ? ma gandesc la achitare sau doar suspendare...avocatul ce l-am avut mi-a spus ca in cazul in care primesc inchisoare cu suspendare nu voi mai fi nevoit sa le achit prejudiciul ... acum vad ca sunt obligat si la cheltuieli si 1 an si 6 luni si achitarea prejudiciului
Discuție Condamnare
imi puteti spune si mie in cazul in care fac recurs ... am sanse sa primesc mai putin?
19/10/2011 Condamnare
Solutie: In baza art 215 ind 1 alin . 1 C.p. condamna inculpatul XXX la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare parte vatamata fiind SC XXX SRL . In baza art 71 alin 1 , 2 Cp , interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevazute de art 64 lit a ( teza a II –a ) lit b Cp , pe durata executarii pedepsei principale . In baza art.81 C.p. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicate , fixând un termen de încercare de 3ani si 6 luni conform prev.art.82 C.p. . În baza art.359 C.p.p atrage atenţia inculpatului XXX asupra prev. art . 83 C.p. privind revocarea suspendării condiţionate în cazul în care săvârşeşte o nouă infracţiune în termenul de încercare . În baza art 71 alin 5 C.p. rap la art 64 lit a ( teza a II ) si b Cp suspenda executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii . In baza art . 14 , 346 C.p.p cu aplic. art 998 C civ. admite acţiunea civilă alăturată acţiunii penale şi în consecinta obliga inculpatul să plătească partii civile SC XXX SRL cu suma de 3.500 lei reprezentand prejudiciu nerecuperat . In baza art 189 Cpp onorariu aparatorului din oficiu in suma de 200 lei se vireaza din fondurile Tribunalului Brasov in contul Baroului Avocati Brasov . În baza art . 191 alin . 1 C.p.p obliga inculpatul să plătească statului suma de 820 lei cu titlu de cheltuieli judiciare . Cu drept de recurs in termen de 10 zile de la pronunţare pentru inculpat si de la comunicare pentru partea civila . Pronunata in sedinta publica , astazi 19.10.2011.
Răspuns la discuția Delapidare
Am lucrat intr-o agentie de pariuri,in agentia de pariuri o alta firma a adus 2 jocuri electronice si o suma de bani,am semnat ca am primit suma de bani cand au fost aduse in agentie. Nu a fost nici un act aditional la CIM. Cartea de munca inca nu am primit-o si nu pot sa ma angajez sa pot plati lunar o suma pana la achitarea sumei prejudiciate. Nu am antecedente care ar fi cea mai grava sentinta care as putea-o primi in cazul unui proces penal?
Va multumesc pt timpul acordat
Discuție Delapidare
Am luat o suma de bani din banii agentiei unde am lucrat. De fapt am luat din banii altei firme care avea contract cu firma unde lucram,suma de 4500 ron pt ca am avut niste bani de restituit unor camatari. Am vb cu directorul regional si am cazut de accord sa-i restitui banii. Nu am reusit sa restitiui decat suma de 1000 ron restul nu am avut de unde face rost,fara loc de munca nu pot lua imprumut,credit.
Mi-a spus ca a depus o plangere la politie....
Ce se poate intimpla in acest caz,sunt de accord sa restitui banii dar nu am de unde face rost de inca 3500 ron,iar loc de munca nu am inca,cartea de munca nu mi-au dat-o de la firma unde am lucrat,nu ma pot angaja si chiar daca as reusi sa ma angajez si sa fac un credit ar trebui sa am minim 3 luni la firma respectiva.
Va Rog sa ma ajutati
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Ce se poate intimpla ?
Am vorbit cu directorul regional si de dat banii inapoi ai voi da problema este ca azi trebuia sa primesc un imprumut de la o institutie bancara si inca nu mi s-a aprobat,probabil se va aproba luni sau marti. Eu in angajamentul de plata am trecut data de astazi. Eu oricum il voi suna pe directorul regional si ai voi spune ca nu mi s-a acordat imprumutul(i-am spus de unde voi scoate cei 3000 de ron). Iar pana pe data de 15 decembrie voi achita si restul.

Problema este ca eu nu am luat banii ca asa mi-a cazut mie atunci... Am fost fortat de imprejurari in sensul ca in agentie eram singur si afisam oferta de pariuri timp in care au intrat 2 indivizi pe care nu-i cunosc(ai pot descre) si nu i-am vazut niciodata si m-au amenintat cu un cutit. Am depus o plangere la politie, de acest lucru se stie. Am deja de dat 4500 de lei pe care ma chinui sa-i scot,de unde sa mai scot inca 1000 de lei pt biroul de mediatori? Daca aveam bani plateam datoria si nu mai ajungeam sa-mi pierd locul de munca si nici in situatia asta jenanta...

In cazul in care nu reusesc sa achit intreaga suma pana la termenul care l-am promis cat de grav poate fi? Asta in cazul in care vorbesc cu directorul regional si nu este de accord cu o prelungire a temenului.

:offtopic: Editati mesajul anterior, nu scrieti 3 mesaje consecutive.