avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1122 soluții astăzi
Forum Activitate inti

Activitate inti

Cei doi au divortat cu intelegere. Vor un partaj la fel. Detin:
1 apartament evaluat(lista la notar) 30500E
1 logan in rate achitat 6000E
Vor ca apartamentul sa-l ia sotia iar sotul sa preia masina si contractul desigur.
Daca merg la tribunal ce costuri implica aceasta? Sau poate la notar?- nu-i mai scump?
Multumesc d-na avocat Romascanu.
O intrebare vizavi de acest dubiect:
Eu am avut apartament cumparat si achitat cu 8 ani inainte de casatorie(nu ne cunosteam macar). La 5 ani dupa casatorie am facut schimb cu un apartament mai mare la care s-a intocmit" Contract de schimb", dar....notarul a scris(atunci nu stiam ce-nseamna) "noi .......dam ap. nostru dobandit cu act nr..din(era vorba de actul meu de propietate) plus o sulta in valoare de. Sotul meu a decedat si m-am trezit cu probleme...mostenitori din partea lui care nu tin cont de ap. meu dinaintea casatoriei. Din pacate si notarii(2 la care am fost) au fost....scuze dar nestiutori- le-am spus eu de art. 31 litera f din Codul Familiei(de fapt nu stiau de litera f). Intrebarea este nu e clar prin notariat? -am si contractul meu de vanzare cumparare pe numele vechi,- trebuie neaparat sa merg in instanta pentru a clarifica problema?

Ce trebuie sa cer la notar? Contract in care ce ofera soacra mea pentru intretinere(am explicat faptul ca nu e nici-o hartie care sa demonstreze ca banii sunt de la ea)? Ma intereseaza f.tare, dar sa gasesc si notarul care sa vrea!
Răspuns la discuția termen mostenire
Multumesc mult pentru comunicare,
Mai am o intrebare, notarul la care merg pentru dezbatere succesiune, poate afla cine si-a dat acceptul si cine nu?
Sotul mea a decedat cu 4 luni in urma.
Noi ne-am(re)casatorit in 2000, fiecare avand in copil major(sotul un baiat casatorit) eu o fata necasatorita, eu un apart. cu 2 camere achitat integral in 1992.
In 2005, am facut schimb de locuinta-in care se precizeaza ca se da ap. cu 2 camere si o dif. de 16.000Euro.
Cu 3 saptamani inainte de acest schimb a fost vandut ap. mamei soacre si am adus-o la noi. Diferenta la ap. a fost din o parte din banii de la ea- pentru care urma sa o intretinem si inmormantam, insa pe noul contract apare numele meu si al sotului, si nu am facut nimic scris.
Eu o ingrijesc pe soacra mea din anul 2000- atunci avea 83 ani-(bani, munca...) iar dupa decesul sotului a ramas la mine(bineinteles) sa o ingrijesc si sa suport toate cheltuielile(pensia nu are cum sa ajunga), plus ca oricand s-ar putea sa fie necesar ingrijitor platit,spitale, inmormantare..
Baiatul sotului meu ar trebui sa nu aiba pretentii la nimic(moral, ca stie ce cheltuieli am facut cu el-dar fara acte)insa legal stiu care e problema.

Sotul meu voia sa intocmim testamente reciproce, dar nu a mai apucat nici macar sa afle ca nu au valoare legala

Intrebare: Cum putem rezolva eu si soacra mea aceasta problema(este normala psihic si vrea sa ma ajute), adica sa demonstram ca sulta la apart. de acum este din banii ei si ca aceasta constituie "pretul "intretinerii?.
Sper sa gasiti o solutia viabila si de necombatut!#-o
Răspuns la discuția termen mostenire
Multumesc mult d-na avocat pentru promptitudine si detaliere.
Aceasta acceptare la notar, poate fi data fara a deschide dezbaterea succesorala? E posibil sa fi facut o asemenea declaratie de acceptare-celalalt rezervatar fara ca eu sa stiu-(eu fiind sot supravetuitor)?
Tot citesc legile, intreb la notari, dar....nu mi-e clar, deci:
1.succesiunea se deschide prin deces;
2. in termen de 6 luni trebuie sa te prezinti pentru acceptare, daca vrei motenire;
3. daca nu se prezinta nimeni, dar are sot care foloseste bunurile personale si comune, el poate sa se prezinte peste 6 luni?
4. Daca da, atunci nu este valabil si pentru alt rezervatar?- chiar daca nu are nici-o treaba cu acceptarea tacita?
5. Concluzie: la 6 luni si ceva sotul se prezinta sa dezbata mostenirea in calitate de unic mostenitor, deoarece celalalt rezervatar, nu s-a prezentat in termen? Sigur este asa?
La ora aceasta, se mai pot depune cereri de retrocedare pentru expropieri abuzive din anii 60-70? E vorba de aeroportul din Bacau!
Multumesc
Răspuns la discuția Succesiune locuri cimitir+cavou
Daca nu se vand cum se pot trece pe numele altei persoane care sa aiba grija in continuare de locuri si de cei ingropati?