Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune locuri cimitir+cavou
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune locuri cimitir+cavou

In 1965 decedatul si-a facut cavou in cimitir. Decedeaza prin 72 si nimeni nu a deschis succesiunea(pe vremea aia...), mortii au fost ingropati incontinuare...pana acum cand societatea care se ocupa de cimitir a zis STOP. M-au pus in ceata:
1. sa dea bunica mea (fiica lui)-o declaratie la notar ca cedeaza dreptul ei asupra acelor locuri cimitirului si apoi sa merg sa le concesionez pentri 25 ani;- pai daca nu are dreptul cum sa-l cedeze?
2. Ea mai are doar o sora in viata in rest decedatul nu are alti descendenti- poate deschide succesiunea?- devine proprietar cu drept de a vinde?- sau e alta poveste cu locurile acestea din cimitir?
Inteleg ca exista un act de concesiune. Daca pe actul de concesiune figureaza numai o persoana, in speta cel din '65, atunci trebuie facuta succesiunea in urma lui.
Locurile din cimitir nu se vand.
Daca nu se vand cum se pot trece pe numele altei persoane care sa aiba grija in continuare de locuri si de cei ingropati?
Succesiune, donatie.
ATENTIE
sunt cimitire :
1.cimitire comunale = astea sunt administrate de consiliile locale sau de o firma alese de catre aceasta si se organizeaza dupa un regulament propriu al acelei institutii locurile se concesioneaza intaietate avand succesorii decedatilor ingropati acolo sau al ultimului concesionar, se pot dona aceste concesiuni cu acordul expres al administratorului si in conditiile stipulate de catre acesta iar calitatea de mostenitor se arat[ cu certificatul de mostenitor etc.

2.cimitire confesionale = astea apartin unei anumite confesiuni, de expl. in orasele din provincie veti gasi:
cimitir ortodox, cimitir greco-catolic, cimitir romano-catolic, cimitir evanghelic, cimitie reformat, baptist etc.
Acestea sunt administrate de cultul a carui proprietate sunt si se reglementeaza dupa codul canonic si regulamentul interor al cultului respectiv.

Astfel de la un cult la altul difera perioada ( termenul ), modalitate si pretul de concesionare.

De obicei se merge pe rudenia de sange, dar in cazul in care sunt mai multi membrii in familie ( ex. 2 locuri si sunt 7 frati care pot cere dreptul de concesiune asupra acelor locuri ) concesiunea se va incheia doar pe numele unuia dintre ei iar restul vor renunta in scris la acest drept.