avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1229 soluții astăzi
Forum Activitate alinagr

Activitate alinagr

Buna ziua. Am nevoie de un sfat . In 2008 am facut credit la c_ c banc.pana in 2010 am platit la zi,dar sotului i-a fost taiat salariul cu \"25%\" ( e cadru MI) si nu am mai putut plati. Sotul a fost la c_c,sa ceara reesalonarea platilor,dar i s-a spus \"amabil\" .....citez:\" dar cand ati facut creditul nu ati stiut ca nu puteti plati? Puneti casa gaj\". Bineinteles,sotul meu a ramas masca si le-a spus ca in momentul cand a facut creditul,facea naveta si puteam plati si rata de 800 lei,iar casa nu o poate pune gaj pt ca noi nu avem nimic pe numele nostru. Bun,nu am reusit nimic,datorita sictirelii doamnei de la birou si nu am mai platit. Dupa ceva timp,a venit hartie de la un birou de recuperare credit,cum ca trebuie sa platim cam 120 mil(lei vechi) restante. Bun,sotul a zis sa facem un act,ceva,ca vom plati 3-4 mil lunar.Nu au vrut,au zis sa dam 20 mil ca sa putem dovedi ca suntem buni de plata. Mi s-a parut ceva aiurea,asa ca fara vreun act nu am platit nimic. Acum cateva zile am primit hartie de la un birou de executare,ca vor veni sa ne excute silit. Nu avem nimic pe numele nostru: nu casa,nu masina,nimic. Banuiesc ca ar trebui sa puna poprire pe salariul sotului,dar as vrea sa stiu in baza carei legi pot face asta si care ar fi suma ce o pot lua din salariu. Banuiesc ca nu pot face poprire pe tot salariu.
multumesc si astept raspunsul dvs cat mai repede cu putinta,ca sa stim ce putem face mai departe.

Alina stanescu - giurgiu
buna ziua.am o problema.incerc sa redau pe scurt
tataie: 3 frati,au impartit casa ramasa de la parinti.Unul dintre frati a decedat,tataie a cumparat locul de la el(in aceeasi curte).Fiul celui de-al treilea frate detine 25% din loc,tataie 75%. Casa are 3 camere,2 pt tataie si 1 al nepotului sau.Cum putem face ca "imparteala" procentelor de curte sa nu fie haotica?Nepotul detine o bucata de loc langa casa+1 camera,iar tataie resul de curte+2 camere. Pentru a ajunge in cealalta parte,trebuie sa iasa pe strada si sa intre pe o alta poarta,pe locul lui. Majoritatea curtii este ocupata de vita de vie. Se poate da in judecata nepotul,astfel incat instanta sa dispuna impartirea? Putem incerca sa cumparam de la el partea lui de pamant si casa? Si - daca nu cer mult - stiti cat ar costa un astfel de proces(inclusiv expertii in masuratori,etc)? Multumesc
Stim ca altfel nu se poate,dar as vrea sa stiu unde trebuie sa merg sa cer expertiza si in baza carei legi
Buna ziua.Am si eu cateva nelamuriri. Casa socrilor mei,cumparata de bunica sotului meu, este construita pe hotar cu vecinul de langa noi. Acesta nu vrea sa ne lase sa ne placam /reparam casa pe partea cu locul lui,pe motiv ca "ii luam din avere". Exista vreo lege care sa ne dea voie sa ne reparam spatele casei,chiar daca este construita pe hotar, fara sa ajungem la judecata? Sau daca nu se poate fara judecata ( vecinul este putin cam ciudat) se poate chema cineva sa vada in ce hal sunt peretii casei pe partea lui? Vecinul depoziteaza ori nisip pe perete- si igrasia patrunde chiar si prin pluta,in casa - si mai nou,are cotete de gaini lipite de peretele nostru.Prin urmare,peretii sunt uzi de la apa scursa de pe acoperisul acelor cotete.Plus ca la cum se aude,zici ca esti fix in cotet cu pasarile.
Scuze ca m-am lungit atat,dar voriam sa expun exact cum este.Multumesc
Dar exista o lege/ordonanta care sa specifice clar acest lucru?eu am cautat si nu am gasit nimic referitor la CIC2
Cu perioada cat am stat in somaj se implinesc 12 luni;de aceea am si luat indemnizatia pentru primul copil.
Multumesc pt sfat
La somaj am avut dreptul doar 6 luni,care au expirat inainte sa nasc
Nu,nu sunt insarcinata,dar doream sa raman la terminarea CIC 1(nu pt bani ci poentru diferenta de varsta intre copii).
De aceea intrebam daca trebuie sama angajez inainte de a ramane insarcinata din nou
Răspuns la discuția o amica are o problema
Se poate o detaliere despre ce ar trebui sa faca?
pakos a scris:

Buna ziua, sa inteleg ca acordarea indemnizatiei de somaj a fost suspendata. Cate luni v-au mai ramas? Dupa expirarea CIC veti reintra in somaj.


Eu inca iau indemnizatia pana in mai,cand baiatul va implini 2 ani.
Am intrat in somaj dupa ce postul unde lucram cat eram insarcinata s-a desfiintat/Stiu,era ilegal,asa ca i-am dat in judecata,am castigat incheierea CM cu data "dreapta"(am pierdut 24 mil lei vechi cat a durat procesul - 3 luni de indemnizatie-pe care nu i-am recuperat) si am intrat in somaj de la firma aceea.Din somaj am intrat in CIC iar din mai voi fi "libera", adica fara job
Buna ziua.Am o amica ce are o problema.Va dau mai jos mesajul ei si sper sa gaseasca rezolvare.Multumesc

Tocmai ce am facut 4 ani de la nunta si am vrea sa ne schimbam numele de familie amandoi in numele purtat de mine inaintea casatoriei.Stiti cumva daca se poate?

Momentan purtam numele lui de familie dar din cauza neintelegerilor cu familia lui am ales sa facem acest pas. Ei nu sunt de acord cu casnicia noastra noastra si mai mult de atat i-a mai si zis soacra lucruri tare urate sotului prin care ca mai bine murea la maternitate si tocmai ce ne-au dat afara din casa(dezmostenire fara acte)...deci chiar nu mai sunt motive pentru a le purta numele