avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate serban.cristian

Activitate serban.cristian

Discuție Stalp EON 20kv
Buna ziua! Recent am achizitionat un imobil (casa + teren) si in curte avem un stalp de la Eon de 20kV; Intrebare e: pot cere Eon-nului chirie pe spatiul ocupat de acel stalp? sau macar le pot cere sa-l mute in afara curtii? Multumesc!
Asadar, daca voi l-ati lovit din spate (pe acceasi banda fiind), sunteti responsabili; masinile se repara pe asigurari (a lui pe RAC-ul vostru, a voastra pe cheltuiala/casco vostru)
Atat timp cat au intervenit serviicile, e adevarat, Politia deschide dosar penal pentru vatamare din culpa.
Acum, daca la probele de alcolemie (alcooltest / probe de sange), celuilalt sofer ii apar rezultate pozitive, situatia se intoarce in favoarea vostra, voi neavand in mare parte, nici o vina.
(singurul inconveient este ca in acest caz, RCA-ul celuilalt sofer, nu acopera daunele masinii voastre)
Răspuns la discuția Credit
Cum adica "sa scot" ?
Daca vrei sa obtii un credit ipotecar, mergi pe la banci, vezi oferte, si soliciti unul, specificand ca nu vrei coplatitori.
Buna ziua! In luna martie, am incheiat, de mana, un act cu un dezvoltator de imobile civile. Actul a fost semnat de mine si de el, fara martori, cu promisiunea de vanzare a unui imobil cu pretul de 65000 euro, la cursul BNR din ziua in care se va face constractul la notar; Tot atunci, am dat 1000 euro ca si garantie de achizitie imobil, specificat pe actul de mana.
Inainte cu o zi de a incheia contractul, acesta a "plusat" la pretul imobilului inca 1000 euro, invocand diverse motive.
La notar, actul de vanzare s-a facut intre mine si sotia mea, pe de o parte, si DOAR sotia dezvoltatorului, ca mandatara, pentru alte 2 persoane (dreptii proprietari - vanzatori); numele celui cu care am incheiat actul de mana, nu apare nicaieri pe contractul de la notar, insa pretul de vanzare apare, si este 66000 euro, la cursul BNR din ziua in care s-a facut tanzactia.
Intrebarea mea este: pot depune plangere pentru recuperarea acelei sume din primul act? cel din martie?