avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate gigi2005

Activitate gigi2005

Multumesc, asta am vrut sa stiu.
Nu sunt administrator. In asociatia noastra sunt ceva probleme care genereaza tensiuni, repectiv fostul administrator cu vreo 2 oameni si actualul administrator. Fostul se tine de tot felul de reclamatii iar unele probleme le cunoaste si el pentru ca au fost nerezolvate de pe vremea lui si asa au ramas. Actualul are si el "gogoritele" lui dar cat de cat face tot ce se poate cu mijloacele financiare putine de care dispunem. Eu mai mediez lucrurile dar uneori ma depasesc.
Art.56 nu face referire la ce am intrebat eu.
O intrebare: Serviciul de relatii cu asociatiile din cadrul primariei este organ de control? In cazul in care un proprietar este nemultumit de, sa zicem, repartizarea cheltuielilor de intretinere, si face o sesizare la acest serviciu, nu este normal sa se solicite o expertiza contabila? Are dreptul acest serviciu de a controla actele contabile sau alte acte ale asociatiei?
Are dreptul sa dea amenzi? In baza a ce?
Multumesc.
Răspuns la discuția licitatii publice
Am intampinat o problema ciudata la o achizitie de servicii: autoritatea contractanta a cotat criteriul de pret si durata. Pana aici nimic anormal, pretul 70, durata 30. Dar... obtinea punctaj maxim pretul cel mai ridicat - pretul ofertei/pretul estimat (cel publicat)*70 (cota) = punctaj, adica cu cat licitai mai aproape de pretul estimat de ei cu atat primeai punctaj mai mare.
Am tratat ca eroare (de fapt am observat cand nu mai puteam solicita clarificari) si am ofertat normal, cu pretul cel mai scazut considerat de mine. A castigat firma cu pretul cel mai ridicat si nu pe considerente tehnice.
Voi depune contestatie. Cum ma sfatuiti sa abordez problema? N-am mai intalnit o astfel de cotatie.
Răspuns la discuția datorii la stat
Am citit ceva din aceasta lege dar n-am inteles mare lucru. De 3 luni nu mai sunt in stare de nimic, mai am si facultatea, toti banii ce i-am avut i-am platit la contabilitate... Daca depun bilanturile ma inhata cu datorii... dar daca nu le mai depun? Ce mi se intampla? Nu credeam ca ajung aici... De la o nenorocita de contabila, am vrut sa o reclam la politie pentru inselaciune dar n-am avut contract...
Daca o dau in judecata pot sa-mi recuperez banii de la ea? Nu mai stiu ce sa fac...
Discuție datorii la stat
sunt studenta si mi-am deschis acum 2 ani o mica firma de servicii. Am lucrat o perioada insa contabila nu mi-a depus nici o declaratie, bilant, etc. Inutil sa spun ca nu aveam contract cu ea... Am reglat contabilitatea, am platit cca. 20000 lei sa mi se puna firma la zi (31.12.2008) si am constatat ca am de plata la stat cca. 80000 lei + amenzi. De atunci n-am mai lucrat, nici nu am depus actele la finante. Am primit o hotarare de radiere a firmei prin posta. Ce sa fac, sa declar insolventa (falimentul)? Nu am de unde sa dau acesti bani... Daca inchid firma ce se intampla cu datoria? Nici proprietati n-am sa vand sa achit...
Răspuns la discuția expertiza suprafata radianta
Montarea repartitoarelor reprezinta o economie importanta. Eu am repartitor (ca si intreaga scara) de cca. 2 ani si costurile pe timp de iarna sunt mai reduse.
Cei care sunt nemultumiti ar trebui sa verifice coeficientii de corectie aplicati in calculul costurilor deoarece aplicarea lor incorecta duce la cheltuieli imense sau la consumuri eronate.