avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate 21august

Activitate 21august

Răspuns la discuția calcul co - disponibilizare

Lucrez in sistemul privat. Pe contract am 21 de zile de co. Am beneficiat de 14 zile de co.

Cornel Vasile a scris:

Lucrati in sectorul bugetar sau privat ?

Ati efectuat vreo zi de CO anul acesta ?

Răspuns la discuția calcul co - disponibilizare

21 de zile. Am peste 10 ani vechime in munca. Nu ar trebui sa am 23?
Cornel Vasile a scris:

Cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m. ?

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie. Pe data de 10 septembrie am luat la cunostinta ca mi se desfiinteaza postul si ca ultima zi de lucru este 5 octombrie. Angajatorul mi-a adus la cunostinta ca mai am 8 zile de co si ca trebuie sa mi le iau in aceasta perioada. Mentionez ca aceste 8 zile sunt caluculate pana la sfarsitul anului. Dilema mea este urmatoarea: daca eu lucrez pana pe 5 octombrie inclusiv, am dreptul la co calculat ca si cum as lucra intreg anul?
Răspuns la discuția Demisie neacceptata cu preaviz
Multumesc pentru raspuns. Ma mai puteti ajuta, va rog cu cateva precizari? Eu imi dau demisia pentru ca angajatorul mi-a comunicat ca nu ma mai poate sustine financiar. am convenit verbal sa imi caut in alta parte si cand imi gasesc sa plec. Asta am si facut, doar ca eu cu viitorul angajator am stabilit o data de incepere, in baza discutiei avute cu actualul angajator. Cand a venit momentul sa imi depun demisia a refuzat acceptarea acesteia si m-a pus sa aleg: demisia la zi sau desfacere cim disciplinar. Mi-as dori sa am continuitate in campul muncii, pentru ca e vorba de 6 zile lucratoare (10 zile calendaristice) in care eu as sta in preaviz si sincer e absurd sa incheie disciplinar in conditiile din cauza lui am fost nevoita sa imi caut in alta parte. Poate sa icheie contractul de munca intrun mod nefavorabil mie? eu cum pot verifica acest lucru?
Angajatorul vrea sa imi aprobe cererea de demisie doar daca e la zi, fara preaviz pt ca nu vrea sa ma plateasca in preaviz. Daca nu sunt de acord cu demisia fara preaviz, a mentionat ca imi va incheia disciplinar contractul. Cum procedez in acest sens?
Răspuns la discuția neplata salariu
Multumesc frumos pentru raspuns.
Discuție neplata salariu
Ce pot face pentru a determina angajatorul sa imi plateasca salariul de drept. Mentionez ca toti ceilalti salariati au primit salariul, doar eu nu, motivul fiind ca vrea sa desfiinteze postul pentru ca nu isi mai permite sa ma sustina financiar. Pana a ajunge la desfiintarea postului, cum fac sa intru in posesia salariului ce mi se cuvine de drept?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie. Lucrez in cadrul unei agentii de publicitate din noiembrie 2017. Acum sefa mea vrea sa desfiinteze postul pe care sunt incadrata pe motiv ca nu ma poate sustine financiar. Nu exista contract colectiv de munca, iar in contractul individual de munca nu este precizat nimic despre ce sevintampla in acest caz. Intrebarea mea este daca beneficiez sau nu de salarii compensatorii sau pur si simplu trebuie sa accept desfiintarea postului fara a fi despagubita in vreun fel.

Multumesc anticipat pentru raspuns.