avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate GABRIELA30

Activitate GABRIELA30

Discuție radar 101km/h
Buna seara,
Sunt disperata am condus in localitate ci 101km/h. Mi-a facut proces verbal si imi suspenda carnetul de conducere pe 90 zile, am amenda 810 lei. In jud. Mures au filmat cu un video radar, si imi spunea politistul ca nu se mai poate face nimic. Am dovada pentru 15 zile dar am nevoie disperata de carnet. Am inteles ca e posibil sa primesc suspendare doar 30 de zile cu reexaminare.
Pot sa fac contestatie.........................., e vorba doar de 1km peste limita de suspendare?
Am vreo sansa sa castig, la prima vedere procesul verbal e corect intocmit.

Multumesc:)
Buna,

Sunt expert contabil dar am fost angajata doar la o singura societate.
Care sunt pasii pentru a constitui un cabinet individual de expertiza? Daca nu am cabinet pot sa intocmesc situatiile financiare la 31.12.2007 si pentru alte societati?


Multumesc,
O zi buna
Răspuns la discuția garantie auto
buna,
Masina e cumparata din Germania dar toate reviziile s-au facut in reprezentanta in Romania, s-au mai facut reparatii la masina in contul garantiei deci cei din Romania au recunoscut garantia, mai mult decat atat masina a fost cumparata din reprezentanta in Germania era noua.
Soferilor le-au comunicat cei din Franta ca nu accepta garantia deoarece piesa era uzata, dar pe cartea de garantie e trecut 2 ani fara limita de km.
Discuție garantie auto
Buna,
Am achizitionat un microbuz in februarie 2007, din Germania, inmatriculat pe firma de transport persoane, are garantie 2 ani, in urma cu cateva zile masina s-a defectat in Franta iar cei de la reprezentanta au spus ca va trebui sa platim reparatia pentru ca garantia nu acopera acest lucru. Mentionez ca toate reviziile au fost facute doar in reprezentanta.
In Romania am sunat la reprezentanta si au luat legatura cu cei din Franta dar in final a trebuit sa achit factura 1500 euro.
Desi ne spuneau ca ar fi fost normal ca reparatia sa fie facuta pe baza garantiei si persoana din Romania care ar fi trebuit sa comunice celor din Franta ca e valabila garantia sustine ca le-a comunicat acest lucru iar reparatiia facea obiectul garantiei am fost nevoita sa achit factura.
Mentionez ca microbuzul apartine unei societati comerciale am achitat in reprezentanta in Romania,dar factura s-a eliberat in Franta. La cine ar trebui sa fac o adresa cu privire la acest lucru. Poate reusesc sa-mi recuperez banii.
Multumesc