avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate sandoz

Activitate sandoz

Buna ziua,
As dori sa aflu daca mama mea poate beneficia de pensie de urmas de pe urma tatalui ei decedat pe front in 1944.
Bunica mea (mama mamei mele) a murit doua luni mai tarziu in urma unei epidemii de tifos.
Multumesc pentru raspuns.. Asa intentionam sa fac, insa am retineri ca voi rezolva problema la ei. Tind sa cred ca voi trimis sa rezolv problema in instanta.

Ionita Cristina Avocat a scris:

1. Da
2. Faceti cerere la autoritatea evidență a TP.

Pe un TP sunt trecuti mama si sora mamei mele. Dupa decesul mamei eu cu nepotul de la fratele meu decedat am devenit mostenitori.
Sora mamei este in viata.
Intrebari:
1 Se considera ca terenurile mentionate in TP respectiv au intrat in circuitul civil?
2. Cum se poate corecta tarlaua/parcela inscrise eronat la una din cele 4 parcele trecute in TP respectiv?

Kyandra a scris:

TP-ul intra in circuitul civil in momentul in care o suprafata de teren inscrisa in acesta este instrainata, cand decedeaza titularul si se dezbate succesiunea, etc.


Daca pe TP sunt trecuti 2 proprietari, unul decedat , dupa care s-a facut mostenirea, celalalt proprietar este in viata, se considera ca suprafetele din TP respectiv au intrat in circuitul civil?