avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate FlorinPr.

Activitate FlorinPr.

In cazul pensionarii, conform Deciziei CCR 632/2018, eu, avand un certificat de handicap mediu (hipoacuzie de perceptie bilaterala - sau pe scurt surditate, la ambele urechi) as putea iesi la pensie mai devreme cu 10 ani ?
Mentionez ca gradul de handicap l-am obtinut abia anul trecut (2021) deoarece nu am stiut ca se poate acorda handicap si pentru afectiunea mea, si ce medici intrebasem pana atunci mi-au spus ca nu se poate.
Afectiunea de care sufar o am dobandita din copilarie (la varsta de 1 an sau 2) cand am facut un tratament cu streptomicina, care afecteaza nervul auditiv.
Mai fac mentiunea ca am varsta de 55 de ani impliniti, si in campul muncii am 35 de ani lucrati, excluzand stagiul militar - 1 an si 4 luni.
Multumesc !!!

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti depune o cerere scrisa, cu nr. de inregistrare/ data la Serviciul taxe si impozite din cadrul primariei sa va dea o xerocopie dupa chitanta sau sa confirme ca s-a platit impozitul.
Dupa caz, puteti depune cererea la primar mentionanad motivul solicitarii dvs.

Se poate obtine o copie dupa chitanta platii impozitului pt auto
E vorba de o masina mercedes 168 ,ce face parte din masa suscesorala a defunctului meu tata. La momentul mortii tatalui meu care locuia singur in orasul Nehoiu, Jud. Buzau, sora mea care a ajuns prima acolo a declarat ca nu a mai gasit masina in curte si nici actele masinii. Eu vreau sa dau masina in urmarire la serv. rutier si imi cer dovada platii impozitului. Sora mea nu e in tara fiind plecata in Italia [are serviciu acolo] si nu pot sa dau de ea, pentru ca ea a platit impozitul si probabil are chitantele. In calitate de mostenitor eu pot cere la Primaria din Nehoiu copie dupa chitante ?