avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate bobeid

Activitate bobeid

Am rezolvat in final. Ideea e ca politia nu primeste nici un permis decat daca decizia este legalizata de judecatorie si scrie pe ea definitiva si irevocabila, indiferent ca cele 15 zile in care decizia poate fi atacata au expirat. Faptul ca eu trebuie sa umblu dupa legalizare mi se pare aberant. Daca politia vrea treaba asta mi se pare normal sa exista un flux de comunicare intre politie si judecatorie prin care politia sa rezolve aceste probleme fara interventia cetateanului.
Domnilor poate ma ajutati si pe mine cu niste informatii.
Am contestat un proces verbal de retinere de permis. Am pierdut (am costestat ca aveam nevoie de permis pt nunta:D). Am primit decizia judecatoriei si m-am dus apoi la politie sa predau permisul si surpriza .. nu putem lua permisul pt ca hotararea nu este definitiva si irevocabila. Cele 15 zile in care puteam sa atac decizia au trecut deci practic hotararea este definitiva si irevocabila. Acuma ce sa fac? tr sa ma duc la judecatorie sa imi puna aia stampila? treaba complicata e ca judecatoria respectiva este la 300km distanta .. deci exclus sa ma duc acolo. ce trebuie facut? imi vine pana la urma de la judecatorie hotararea aia?
Răspuns la discuția Viza de flotant
Chiar este necesat sa ma ia in spatiu pentru o viza de flotant? Contractul de inchiriere nu este de ajuns?
Răspuns la discuția Viza de flotant
pana la urma cum pot sa il conving (prin cai legale) sa faca acea viza de flotant?
Discuție Viza de flotant
Buna ziua. Cu cateva zile un urma o persoana a incheiat un contract de inchiriere (in calitate de chirias) cu proprietarul imobilului. Toate bune si frumuase. Contractul este pe un an de zile. Chiriasul a rugat pe proprietar sa i se puna si viza de flotant pe adresa respectiva. Proprietarul indignat a refuzat ca nu se poate pentru ca aceasta inseamna luare in spatiu si acest lucru este "inadmisibil", proprietarul respectiv fiind sfatuit de un "avocat".
As dori sa stiu ce poate fi facut ca persoana respectiva sa aiba viza de flotant pe adresa.
Ce implicatii sunt atat din partea proporietarului cat si a chiriasului?
Cum poate fi convins proprietarul sa fie convins?
O persoana urmeaza sa fie angajata intr-o firma pe postul de director de vanzari. Problema este ca mersoana respectiva este inca student si i s-a spus ca nu i se poate scrie aceasta functie pe cartea de munca pentru ca nu are facultate terminata. Ce se poate face in aceasta situatie? Care ar functia cea mai apropiata care ar putea fi scrisa pe CM in aceasta situatie?