avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Activitate ancasiia

Activitate ancasiia

avokitten a scris:

sa vi se faca un act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere.
incercati sa "smulgeti" de la fratele dvs o recunoastere in scris, a situatiei existente


Ma aflu cam in aceeasi situatie de aceea doresc sa va intreb daca se poate face contractul de vc cu intretinere fara stirea celuilalt frate. Daca da si bunica moare, atunci fratele poate sa conteste contractul? Cat va reveni fiecaruia dintre noi in momentul decesului bunicii (in cazul meu bunica a decedat iar fratele ridica pretentii pt 1/2 din casa)

multumesc
Răspuns la discuția neintelgeri intre mostenitori
Multumesc pentru sfaturile de pana acum.
Notarul nu a cerut niciun certificat medical inainte de a fi semnat contractul de intretinere.
Mai am 3 intrebari:
1. fratele care a incheiat contractul de intretinere (si are acum majoritatea apartamentului) doreste sa-l inchirieze iar noi sa ne recuperam partea (1/8 fiecare) din banii de chirie. E corect? Parerea mea este ca daca suntem toti 3 proprietari si apartamentul va fi inchiriat, atunci sa beneficiem toti de suma platita de chiriasi (in functie de cota fiecaruia).
2. daca eu vreau sa locuiesc in acel apratament (3 camere), cum se calculeaza care optime este a mea si o pot folosi?
3. cine dispune si in ce masura de bunurile materiale din casa (mobila, tablouri)?

multumesc
Răspuns la discuția neintelgeri intre mostenitori
Va multumesc pentru informatii.
Mai am inca o intrebare: faptul ca mama mea a semnat actul de cedare a proprietatii (partea ei) la o varsta atat de inaintata (peste 70 ani) nu reprezinta o problema? S-ar putea combate acel act de catre ceilalti mostenitori? E posibil ca ea nici sa nu fi stiut ce a semnat, dar acestea sunt doar speculatii. Si spun acest lucru pentru ca ea nu avea niciun exemplar al acelui act in casa, amandoua exemplarele se aflau in posesia fiului in favoarea caruia s-a facut actul.

multumesc
Buna ziua,

va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema.
Eu impreuna cu cei 2 frati si cu mama mea am ramas proprietarii unui aparatamnet de 3 camere in urma decesului tatalui meu in 1994: mama detinea o jumatate iar cealalta jumatate s-a impartit in 4 parti (mama si cei 3 copii)

In anul 2000 mama a cedat toata partea ei in favoarea unuia dintre frati (cel mic) - fara stirea mea si a celuilalt frate - in schimb ea ar fi trebuit sa primeasca o suma de bani (pe care nu a primit-o) si ingrijire pe tota durata vietii. Mentionez ca in momentul in care a semnat aceasta imputernicire, sau cedare de proprietate (nu stiu exact cum se numeste) ea depasise varsta de 70 ani.

In 2008 mama a decedat si abia atunci am aflat de existenta acelui act. Astfel mie imi revine doar 1/8 din apartament, la fel si celuilalt frate, pe cand cel mic ramane cu 6/8 din apartament.

Rugamintea mea este sa ma sfatuiti cum pot primi banii pentru acea 1/8 deoarece fratii mei nu vor sa-mi cumpere partea, nu vor nici sa vindem apartamentul si sa impartim banii conform actului de mostenire.

multumesc anticipat

Imi poate spune cineva, conform dreptului muncii cati metrii patrati sunt necesari unei persoane s-si desfasoare activitatea (intr-un birou cu calculator).

Multumesc

In contract scrie: "Rezilierea contractului de inchiriere inainte de termenul stabilit se face:
- in cazul in care componenta familiei titularului se modifica dupa inchierea contractului de inchiriere" Doar atat!

Sa inteleg ca se reziliaza automat, sa speram ca se va va face un alt contract dar atunci intervine urmatorul paragraf
"2.Titularul cererii de locuinta si ceilalti membrii ai familiei acestuia – sot/sotie, copii si/sau alte persoane aflate in intretinerea acestuia - sa nu detina si sa nu fi detinut o alta locuinta in proprietate si/sau sa nu fie beneficiarul unei alte locuinte cu chirie, proprietate de stat,proprietate a unitatii administrativ-teritoriale sau a unitatii in care isi desfasoara activitatea, in municipiul Bucuresti, indiferent in care sector al acestuia." ([ link extern ] >
in contract se specifica foarte clar: contractul se reziliaza in cazul schimbarii componentei familiei (dupa mintea mea asta poate inseamna orice, deces, divort, nasterea unui copil)

contractul este incheiat in baza legii 152/1998

conditiile de acordare a acestor locuinte sunt stabilite individual de fiecare primarie si cuprind, venitul, locul de munca, domiciliul, suprafata ocupata pe membru de familie

printre aceste conditii exista si una in care se specifica ca cei care au beneficiat de o locuinta din fondul locativ al statului in regim de inchiriere nu mai pot beneficia inca o data de o asemenea locuinta

pentru croiterii cel mai bine este sa accesati linkul de mai jos
[ link extern ]
Voi avea cu ce sa o achizitionez, dar ma sperie ca nu mai indeplinesc conditiile contractuale: este mentionat faptul ca in cazul schimbarii numarului de membrii din familie, contractul se reziliaza. La divort am cerut folosinta exclusiva a spatiului. E bine sa ma incurajeze cineva dar e si mai bine daca as avea certitudinea ca pot cumpara casa. Cum am mai spus in ap de 3 camere am ramas doar eu si copilul minor.
Locuiesc intr-un apartament cu chirie de la ANL si am inteles ca dupa 5 ani se poate cumpara. Problema mea este urmataorea: dosarul de inchiriere a fost facut pe numele meu dar au fost luate in calcul si datele sotului si ale copilului minor, este vorba de un apartament cu 3 camere. Intre timp s-a pronuntat divortul si in locuinta ANL am ramas eu si copilul. Nu stiu daca se mai face o noua evaluare a dosarului...sau daca
mai am posibilitatea sa achizitionez acest apartament? Sau mi se da o alta optiune?