avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate pop vasile1961

Activitate pop vasile1961

Mulțumesc ....este pentru art 107 din 263 și este încă în vigoare....Mulțumesc încă o dată
legea 113/2021 este în vigoare și la legea 127 sau a fost abrogată?
vă rog să mă scuzati eu nu vorbesc nedocumentat art 107/2/2 spune....:(2^1) Prin excepție de la prevederile alin. (2), în cazul unei erori materiale, de calcul sau al oricărei greșeli de redactare, omisiuni sau mențiuni greșite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare și redactare a datelor în vederea emiterii deciziei de pensionare sau a datelor înscrise în aceasta ori în sistemul electronic de punere în plată a deciziei, termenul general de prescripție nu se aplică pentru recuperarea de către beneficiarul dreptului la pensie a sumelor neplătite de către casa teritorială de pensii competentă.
Dacă am de recuperat o creanță din timpul legii pensiilor 19/2000 deoarece au greșit decizia de pensionare ,instanța poate invoca din oficiu prescripția în baza decretului 167/1968 care a fost abrogat????legea pensiilor 263 la art 107 aliniat 2 spune că pentru greșeli nu există termen de prescripție....Mulțumesc
Discuție pensie urmaș
la aplicarea legii 19/2000 urmașul copil invalid grad 1 la decesul celui de al doile părinte are nevoie de cerere pentru pensie de urmaș după al doile părintei sau se recalculeză pensia și se aplică după ambi părinți.Au fost doi urmași mama ca soț supraviețuitor și fiu handicap gr 1.CU 3 LUNI ÎNAINTEA APLICĂRII LEGII MAMA A DECEDAT.Menționez că mama avea pensie de urmaș dar avea și drept de pensie de limită de vârstă dar a ales pensia de urmaș.
Discuție pensie urmaș
Mama a avut pensie de urmaș îmoreună cu un fiu.(a optat pentru pensia de urmaș inj loc de pensie agricultor)În anul 2000 a decedat.La recalcularea pensiei fiul avea drept de pensie de urmaș după ambii părinți? cum trebuia procedat?el a primit doar pensia de urmaș după tată .