avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate mircea aurelian lucian

Activitate mircea aurelian lucian

Buna ziua , tatal meu a renuntat la mostenirea dupa tatal lui ,in 2017,cand a renuntat,mama lui era in viata,a renuntat in favoarea surorii sale. Acum ,am gasit un titlu de proprietate pe 4 persoane ,in care apar o casa si mai multe pamanturi, unul din cei 4 de pe titlu de proprietate este tatal tatalui meu,adica nu este facuta succesiunea.
Mai are tatal meu drept dupa succesiune la partea lui din bunurile ce sunt pe acel titlu de proprietate?
Asadar,renuntand la mostenire la notar, renunta la toate bunurile provenite de la tatal lui sau doar la acele bunuri dupa care era facuta succesiune la data semnarii renuntarii?
Multumesc !
multumesc pentru informatie ,am sa o aduc la cunostinta celor de la primarie care sunt platiti vad ca numai ca sa incurce lumea .
Buna ,vreau sa imi construiesc un balcon la parterul blocului unde locuiesc ,fiind o asociatie de proprietari,dosarul este gata;proiect,certificat de urbanism etc. etc.,dar ca sa mi se elibereze autorizatia de constructie imi mai trebuie semnaturile vecinilor.Primaria imi cere semnaturile tuturor vecinilor pentru ca fiecare avem cota parte din terenul unde vreau sa imi fac eu balcon.Blocul este nou facut si un anumit spatiu in jurul blocului este al proprietarilor blocului.Vreau sa va intreb daca primaria are dreptate si daca da ce fac in cazul in care sunt vecini care sunt de negasit si nu am acordul lor?As dori un articol de lege care sa specifice acest lucru si daca are dreptate primaria si daca nu . Va multumesc
Buna,mi-a venit o factura de la orange de 2000 de lei pentru trafic de date ,numai ca eu nu am facut traficul acela de date si mai rau nu o pot dovedi.Am cerut celor de la orange sa imi dea o factura detaliata in care sa se arate si ce site-uri s-au accesat de pe telefonul meu si ce ip dar au zis ca ei nu pot sa imi dea o asa factura decat daca este ceruta prin tribunal ,pentru ca legea confidentialitati nu le da voie.Adica eu ca abonat nu am voie sa vad ce sa intamplat de pe telefonul meu.
Cum as putea sa intru in posesia acelor informatii de la orange?
Chiar nu exista o lege care sa ii oblige sa imi dea acele informatii daca fac o cerere?
Va multumesc .