avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Activitate Oananatalia06

Activitate Oananatalia06

Buna ziua ma poate ajuta cineva ? Am vrea sa vand pe un site acid hialuronic , am nevoie de aprobare ceva Pt asta?
Lui i a dat drept de vizita la inceputul
procesului ,copilul nefiind recunoscut de el sau neavand nici un act in acest sens. Este normal ?

Geanina DRIAN a scris:

pe scurt și în limba română, înseamnă ca cel care a formulat cererea de chemare în judecată nu e cel care avea dreptul să facă asta, fie pentru că nu există legătură între el și situație, fie pentru că legea dă altcuiva dreptul ăsta, etc.

o astfel de situație, de ex, ar fi când vecinul de la 2 introduce cerere de divorț între vecinul de la 6 și soția vecinului de la 6.
(din punct de vedere juridic nu e cel mai bun exemplu, dar pentru nespecialiști cred că e o ilustrare bună).


Si daca a facut recurs la aceasta hotarare mai poate face ceva?

Geanina DRIAN a scris:

pe scurt și în limba română, înseamnă ca cel care a formulat cererea de chemare în judecată nu e cel care avea dreptul să facă asta, fie pentru că nu există legătură între el și situație, fie pentru că legea dă altcuiva dreptul ăsta, etc.

o astfel de situație, de ex, ar fi când vecinul de la 2 introduce cerere de divorț între vecinul de la 6 și soția vecinului de la 6.
(din punct de vedere juridic nu e cel mai bun exemplu, dar pentru nespecialiști cred că e o ilustrare bună).

Buna seara,va rog daca poate sa mi explice cineva ce inseamna aceasta hotarare:
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Admite excepţia lipsei calităţii procesuale active a reclamantului-pârât, invocată din oficiu. Respinge cererea de chemare în judecată ca fiind formulată de o persoană fără calitate procesuală activă. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a reclamantului-pârât, invocată din oficiu. Respinge cererea reconvenţională ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Cu apel în termen de 3 de zile de la pronunţare, ce se va depune la Judecătoria Sectorului 6, sub sancţiunea nulităţii.
Buna seara. Ce urmeaza dupa o plangere penala pentru violenta domestica si amenintari ? Ce se intampla dupa ?
Răspuns la discuția Custodie exclusiva
Faptul ca el mergea la furat nu am cum sa dovedesc decat daca instanta va cere politiei sau ceva? Dar macar plangerea penala , mesajele si poza cu vanataia ar putea fi de folos?
Cum as putea sa obtin o custodie exclusiva? Daca Eu am o plangere penala pt vatamare si o sesizare facuta cu 5 luni in urma pentru injurii ,mesaje de amenintare etc. Daca el a fost arestat prin Anglia Germania la furat cum pot dovedi ca are si interdictie? Aceste dovezi m ar ajuta la un proces? Suntem fosti concubini. Cum as putea impiedica custodia comuna ? Daca el ar pleca din nou la furat in afara tarii eu as depinde de el pentru semnaturi iar daca el sta inchis pe acolo eu ce pot face cu copilul? Noi nu am fost impreuna de cand am ramas insarcinata . Exista vre o lege care sa impiedice aceasta custodie comuna? Sau ceva ajutator?