Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizii judecatoresti-autoritate tutelara(eu- parat)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizii judecatoresti-autoritate tutelara(eu- parat)

Buna seara,va rog daca poate sa mi explice cineva ce inseamna aceasta hotarare:
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Admite excepţia lipsei calităţii procesuale active a reclamantului-pârât, invocată din oficiu. Respinge cererea de chemare în judecată ca fiind formulată de o persoană fără calitate procesuală activă. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a reclamantului-pârât, invocată din oficiu. Respinge cererea reconvenţională ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Cu apel în termen de 3 de zile de la pronunţare, ce se va depune la Judecătoria Sectorului 6, sub sancţiunea nulităţii.
pe scurt și în limba română, înseamnă ca cel care a formulat cererea de chemare în judecată nu e cel care avea dreptul să facă asta, fie pentru că nu există legătură între el și situație, fie pentru că legea dă altcuiva dreptul ăsta, etc.

o astfel de situație, de ex, ar fi când vecinul de la 2 introduce cerere de divorț între vecinul de la 6 și soția vecinului de la 6.
(din punct de vedere juridic nu e cel mai bun exemplu, dar pentru nespecialiști cred că e o ilustrare bună).

Si daca a facut recurs la aceasta hotarare mai poate face ceva?

Geanina DRIAN a scris:

pe scurt și în limba română, înseamnă ca cel care a formulat cererea de chemare în judecată nu e cel care avea dreptul să facă asta, fie pentru că nu există legătură între el și situație, fie pentru că legea dă altcuiva dreptul ăsta, etc.

o astfel de situație, de ex, ar fi când vecinul de la 2 introduce cerere de divorț între vecinul de la 6 și soția vecinului de la 6.
(din punct de vedere juridic nu e cel mai bun exemplu, dar pentru nespecialiști cred că e o ilustrare bună).

Lui i a dat drept de vizita la inceputul
procesului ,copilul nefiind recunoscut de el sau neavand nici un act in acest sens. Este normal ?

Geanina DRIAN a scris:

pe scurt și în limba română, înseamnă ca cel care a formulat cererea de chemare în judecată nu e cel care avea dreptul să facă asta, fie pentru că nu există legătură între el și situație, fie pentru că legea dă altcuiva dreptul ăsta, etc.

o astfel de situație, de ex, ar fi când vecinul de la 2 introduce cerere de divorț între vecinul de la 6 și soția vecinului de la 6.
(din punct de vedere juridic nu e cel mai bun exemplu, dar pentru nespecialiști cred că e o ilustrare bună).