avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizii judecatoresti-autoritate tutelara(eu- parat)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizii judecatoresti-autoritate tutelara(eu- parat)

Buna seara,va rog daca poate sa mi explice cineva ce inseamna aceasta hotarare:
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Admite excepţia lipsei calităţii procesuale active a reclamantului-pârât, invocată din oficiu. Respinge cererea de chemare în judecată ca fiind formulată de o persoană fără calitate procesuală activă. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a reclamantului-pârât, invocată din oficiu. Respinge cererea reconvenţională ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Cu apel în termen de 3 de zile de la pronunţare, ce se va depune la Judecătoria Sectorului 6, sub sancţiunea nulităţii.
Cel mai recent răspuns: Oananatalia06 , utilizator 23:35, 6 Septembrie 2019
pe scurt și în limba română, înseamnă ca cel care a formulat cererea de chemare în judecată nu e cel care avea dreptul să facă asta, fie pentru că nu există legătură între el și situație, fie pentru că legea dă altcuiva dreptul ăsta, etc.

o astfel de situație, de ex, ar fi când vecinul de la 2 introduce cerere de divorț între vecinul de la 6 și soția vecinului de la 6.
(din punct de vedere juridic nu e cel mai bun exemplu, dar pentru nespecialiști cred că e o ilustrare bună).

Si daca a facut recurs la aceasta hotarare mai poate face ceva?

Geanina DRIAN a scris:

pe scurt și în limba română, înseamnă ca cel care a formulat cererea de chemare în judecată nu e cel care avea dreptul să facă asta, fie pentru că nu există legătură între el și situație, fie pentru că legea dă altcuiva dreptul ăsta, etc.

o astfel de situație, de ex, ar fi când vecinul de la 2 introduce cerere de divorț între vecinul de la 6 și soția vecinului de la 6.
(din punct de vedere juridic nu e cel mai bun exemplu, dar pentru nespecialiști cred că e o ilustrare bună).

Lui i a dat drept de vizita la inceputul
procesului ,copilul nefiind recunoscut de el sau neavand nici un act in acest sens. Este normal ?

Geanina DRIAN a scris:

pe scurt și în limba română, înseamnă ca cel care a formulat cererea de chemare în judecată nu e cel care avea dreptul să facă asta, fie pentru că nu există legătură între el și situație, fie pentru că legea dă altcuiva dreptul ăsta, etc.

o astfel de situație, de ex, ar fi când vecinul de la 2 introduce cerere de divorț între vecinul de la 6 și soția vecinului de la 6.
(din punct de vedere juridic nu e cel mai bun exemplu, dar pentru nespecialiști cred că e o ilustrare bună).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine are castig de cauza? - lamurire dispozitiv belcris141 belcris141 Imi spuneti va rog cine are castig de cauza? Primaria sau eu?Multumesc. \"Tip solutie: Respinge cererea Solutia pe scurt: Respinge excepţia lipsei ... (vezi toată discuția)
Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului x ca neîntemeiată Mir25 Mir25 Ce anume inseamna :\"Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului X ca neîntemeiată\"? La cursurile de drept calitatea procesuala ... (vezi toată discuția)
Recuperare dobanda taxa auto andrreyutz andrreyutz Am castigat procesul cu taxa auto si vreau sa stiu cum se calculeaza dobanda sau cat e daca stie cineva cum se calculeaza ? asta e solutia : Tip ... (vezi toată discuția)