avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1700 soluții astăzi
Forum Activitate maria1112

Activitate maria1112

Cum trebuie sa procedez in cazul in care doresc sa imi reabilitez proprietatea ( prin subzidiri, anvelopare, schimbarea streasinilor cu captarea apei pe proprietatea mea, s.a.m.d.) daca casa mea este pe limita de proprietate cu statul roman care are imobilul inchiriat si chiriasii "fac legea", interzicandu-mi accesul pe proprietatea statului.
Am facut mai multe cereri la primarie, a venit un functionar care a deblocat pe moment situatia dar de fiecare data cand am o lucrare de exemplu: studiul geologic sau studiul pt rezistenta, etc cerute de altfel prin ceretificatul de urbanism emis de primarie sunt in aceiasi situatie?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai curand.
Multumesc!


Va rog sa ma ajutati
Buna ziua,

Intr-un condominiu cu 16 apartamente exista o boxa sub casa scarii care nu este evidentiata in nici un document de apartamentare a blocului.
Desi acest spatiu face parte din casa scarii adica spatiu comun, notarul a dat boxa ( care nu se regaseste pe nici un document) in folosinta exclusiva unui singur apartament fara acceptul celorlalti locatari care s-au trezit intr-o zi cu cheia pe boxa.
Cum pot cele 15 apartamente sa isi aduca in folosinta comuna aceasta boxa care are si curentul platit de toti locatarii?
Cum poate fi tras la raspundere notarul care a incheiat contractul de vanzare-cumparare dand folosinta exclusiva unui singur apartament?

Multumesc!
Probabil s-a strecurat o eroare de tiparire... salariul minim brut pt 2020 nu este 2.230 lei????
Va multumesc!
Buna ziua,

Ce contributii (TVA sau impozit pe venit) as avea eventual de platit ca si contribuabil pesoana fizica in urmatoarea situatie:
- Am dobandit prin Vanzare-Cumparare in 2012 un teren intravilan (agricol plus curti constructii). Asa cum reiese din Cert. de Urbanism este un teren construibil.. Am instrainat in luna Septembrie 2019 acest teren.
- In 2017 am dobandit tot prin Vanzare Cumparare 2 terenuri intravilane, agricole, construibile, alaturate pe care as dori sa le instrainez pe parcursul anului 2020 Valoarea cumulata a terenurilor este sub valoarea de 300.000 lei asa cum precizeaza Codul fiscal.
- In 15 septembrie 2020 am inchiriat o parte din casa unde am domiciliul, declarand in mod real in spatiul virtual si achitand cv impozitului pe venituri din cedarea de bunuri.

Precizez ca nu am facut alte tranzactii imobiliare si nici nu intentionez sa efectuez altele in afara celor mentionate.
Va rog sa imi spuneti daca in aceasta situatie as datora constributii la bugetul statului condsiderandu-se activitate cu caracter continuu si ce anume as avea eventual de datorat?
Cu consideratie, Dobrescu