avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate iuly67

Activitate iuly67

Multumesc pentru raspuns, dar cred ca nu m-am exprimat eu bine. Stiu ca asa ar fi simplu, un contract de inchiriere intre doua parti, dar eu as vrea ca un anumit spatiu sa fie inchiriat cu ora, ziua sau cu saptamana, etc. unor diferite persoane, la momente diferite(care este interesat sa foloseasca spatiul). Ex: luni sa fie inchiriat 2 ore, marti 3 ore , miercuri 1 ora, etc. Binenteles ca eu as fi dispus sa platesc un impozit lunar sau anual pentru destinatia respectiva, dar cu cine sa inchei contractul daca persoanele respective sunt diverse si pot fi mereu altele?
Buna ziua!
Va rog sa-mi spunti care ar fi cea mai simpla varianta legala in care as putea inchiria o camera sau doua dintr-un imobil, care sa poata fi folosita temporar ca: sala de curs, studio foto, etc. Ma refer ca aceasta sa fie inchiriata ocazional unor terte persoane, dar din punctul meu de vedere sa fie legal, adica sa platesc un impozit, ceva la fisc pentru asa ceva, fara sa fiu nevoit sa infiintez II. Va multumesc cu anticipatie.
Discuție Studio foto
Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti cu privire la deschiderea unui studio foto, mai mult in vederea inchirierii. Ce fel de autorizatii as avea nevoie, daca e necesar infiintarea unei firme, ceva de genul asta. Multumesc!
Răspuns la discuția Protectia consumatorului
As vrea sa stiu daca o firma care ne-a montat un ascensor si cu care am incheiat un contract de service pentru a putea beneficia de garantie, are voie sa ne saboteze prin faptul ca acesta de defecteaza exact la aceiasi perioada de timp cu acelasi defect. Suntem deja la al 4-lea defect de acest gen si nu mai stim ce sa facem. Majoritatea firmelor din Romania in momentul de fata sunt niste firme de cacao care vor sa traiasca bine pe spinarea prostilor. Va rog sa-mi dati o idee ce pot face intr-o astfel de situatie. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Achizitie ascensor
As mai avea o intrebare. Ce inseamna : Termen de livrare 12 saptamani (acest termen include termenul de proiectare dar exclude sarbatorile legale? Calculati-mi acest termen incepand cu 21. 09. '07. Multumesc mult !
Răspuns la discuția Achizitie ascensor
Multumesc mult pentru informatii. Mai tinem legatura.
Răspuns la discuția Achizitie ascensor
Sub amenintarea ca vor intrerupe lucrarea am facut plata la factura cu tot cu tva(rata 2). La punerea in functiune vom mai avea o factura de achitat care banuiesc ca va veni tot cu tva(intradevar aceasta este partea cea mai mica din contract=10%). Mergeam pe ideea ca sa achitam tot si dupa aia sa ne judecam cumva.
Răspuns la discuția Achizitie ascensor
Citate din contract:
Denuntarea unilaterala a contractului este interzisa dupa achitarea avansului sub sanctiunea de daune-interese.
Denuntarea contractului este posibila ]n caz de forta majora numai cu acordul ambelor parti.
Forta majora, asa cum este definita de lege, exonereaza de raspundere partea care o invoca ]n conditiile legii, cu cerinta notificarii scrise in termen de 3 zile de la aparitia cazului de forta majora si in baza certificatului eliberat de Camera de Comert si Industrie a Romaniei.(nu am fost anuntat in nici un fel)
Răspuns la discuția Achizitie ascensor
In contract scrie clar:
- Valoarea contractului este de : xxxxx euro
- Care cuprinde toate taxele si spezele aflate in vigoare.

- Contractul intra in vigoare la data platii avansului si a clarificarii datelor tehnice.
-Nelivrarea sau neexecutarea lucrarilor la termen atrage dupa sine o penalizare de 0,2 % pe zi intarziere din valoarea contractului.
In iulie 2007 am facut un contract cu o firma pentru achizitionarea unui ascensor de persoane pentru o scara de bloc, termenul de livrare si executie era in noiembrie 2007, cu pretul xxxx euro care includea toate taxele si spezele aflate in vigoare. Pe langa faptul ca ascensorul nu a fost livrat la termen ci abia dupa jumatatea lunii ianuarie 2008, ne-am trezit cu o factura in care firma adauga si TVA-ul care a intrat in vigoare dupa 01.01.2008. Cum credeti ca am putea face sa achitam numai suma scrisa in contract?