avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1568 soluții astăzi
Forum Activitate svstrategicteam

Activitate svstrategicteam

Buna ziua. As vrea sa ma ajutati si pe mine cu procedura dizolvarii unui sindicat.
Ex. Sindicatul X fuzioneaza cu Y si se transforma in Z. Sindicatul X depune actele la judecatorie ca se dizolva si se fac acte pentru noul sindicat. Cum trebuie sa operez eu in contabilitate dizolvarea sindicatului X si preluarea contului de banca in noul sindicat?
2. Daca eu mai am de platit salariu si contributii aferente lunii iunie iar pe ANAF apare radiat in data de 21 iunie cum le mai pot inregistra? Mentionez ca la ANAF nu s-a cerut bilant de lichidare.
3. De cand se incepe activitatea pe sindicatul Z? De cand se ridica CIF-ul de la ANAF ?
Multumesc. Si care sunt obligatiile in acest sens?
Buna ziua. As avea si eu o intrebare daca ma puteti ajuta. O microintreprindere neplatitoare de TVA vrea sa achizitioneze un autoturism ce va fi folosit de administratorul acesteia atat pentru deplasare la clienti, institutii, deci in scopul activitatii economice cat si in interes personal. Mentionez ca microintreprinderea nu are salariati. Ce obligatii implica acest lucru si daca este vreo implicatie asupra impozitului pe veniturile microintreprinderilor?

Multumesc anticipat!