avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate Desy99

Activitate Desy99

Buna. Am si eu o intrebare: locuiesc la et 6 intr-un bloc nou construit si am o vecina care intinde lenjeria la uscat pe balustrada si isi usuca toate hainele pe un suport extensibil pe holul blocului. I-am spus sa nu mai intinda rufe, inclusiv lenjerie intima, deoarece se face umiditate si apoi in timp va aparea mucegaiul. Nu a fost chip sa ma inteleg cu ea. Exista vreo lege care ma ajuta? Sa o oblige sa nu usuce haine la usa apartamentului? Totusi este un spatiu comun, chiar sunt obligata sa-i vad bikini de cate ori vin acasa? Multumesc
Eu nu am nici o problema sa ii dau bani pt partea lui, doar ca el pt anumite orgolii sa le zic asa nu vrea. Deci sa inteleg ca intr-un final dupa moartea mamei, eu avand cota mai mare el este obligat sa accepte banii pt acea parte, sau la randul lui sa imi dea el mie bani si sa ramana el cu toata casa. Nu va putea la nesfarsit sa tina bucata care i se cuvine asa.
Tata a murit.suntem 4 frati si mama. Avem certificat pe cota de mostenire din apartament dupa tata. Pot sa dau partea mea unuia dintre frati in schimbul unei sume de bani? Mama poate sa vanda partea ei unui singur copil? Multumesc
Acum cand mama este in viata, vrea sa stie cine va ramane in casa ca nu cumva casa sa se vanda dupa moartea ei. Sa imi faca un contract pentru partea ce o are ea. Conform succesiunii dupa tata mama detine 5/8 si noi cate 1/8 cota din casa. Eu vreau sa evaluez casa, si sa impart pretul la 4 egal, nu doar partea dupa tata ci intreaga proprietate. Apoi dupa moartea mamei sa nu mai trebuiasca facute alte acte. Doar ca unul din frati nu vrea nici bani nici o intelegere.

Acum cand mama este in viata, vrea sa stie cine va ramane in casa. Sa imi faca un contract pentru partea ce o are ea, ca mostenire dupa tata. Si pentru partile ce le detinem noi dupa tata, sa dau bani fratilor. Asta vreau sa fac.
Suntem 4 frati si mama. Tatal a murit acu 10 ani. Avem fiecare certoficat de mostenitor cu cota din casa ce ne revine fiecaruia. Acum mama vrea sa raman eu in casa dupa moartea ei, si sa am acum grija de ea. Am vb cu fratii mei, sa evaluam casa, si sa le dau bani pt partea lor. Doi sunt de acord al treilea nu vrea nici bani, nici sa ramana el, se incapataneaza sa ramana casa asa la toti dupa moartea mamei. Intrebare: daca am partea celor 2 frati si a mamei, il pot obliga sa accepte bani pt partea lui? Nu o vreau degeaba. Legea il obliga fiind in minoritate sa accepte banii? Sau isi poate tine bucatica lui cat vrea? Sper ca am explicat bine.