avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate Parus

Activitate Parus

Buna seara. Locuiesc intr o scara de bloc cu 10 apartamente, din care 9 locuite, jumatate din vecini fiind pensionari. Furnizorul local de apa, o firma privata, a citit apometrul.general acum o luna constatand ca e o pierdere pe la o teava din subsolul imobilului, de 4400metri cubi de apa, ceea ce e enorm de mult, consumul general fiind de 50-70 metri cubi/scara/lunar. Mentionez ca in tot acest timp in care apometrul general a inregistrat aceasta pierdere, toti locatarii au avut presiune normala la apa, ceea ce nu atrezit nici o suspiciune ca ar fi pierderi la subsol. Am vorbit la asociatie, nu m au putut lamuri, iar cei de la firma ne vor imputa o suma foarte mare, in jur de 4.500 lei/apartament si nu stiu cum o sa platim aceasta suma. Intrebarea este...in cat timp...in ce modalitate(in rate sau toata suma odata) o sa platim suma...sau ce ar trebui sa fac in acest caz? Multumesc anticipat!
Buna ziua. Cumnata mea a decedat in 2018, fiind singurul parinte a doi copii minori, si avea o asigurare facuta la cei de la NN..care ne au dat un ajutor de deces . Copii cand pot folosi ajutorul acesta, la implinirea varstei de 18 ani sau si acum?
Multumesc mult de lamurire! Tot referitor la acest caz, parintii minorilor, cumnata decedata si cumnatul in inchisoare, au detinut un apartament, la care ii achitam noi ratele ramase pe o perioada de 10 ani si un teren aflat in afara orasului. In urma unei decizii judecatoresti definitive, cat drept la mostenire asupra apartamentului si terenului le revine copiilor si cat ii revine tatalui? Deoarece el este in imposibilitatea, momentan cred, achitarii ratelor, facturilor lunare si impozitelor a apartamentului si terenului.
Buna seara. Cu o problema va deranjez...sora sotiei, casatorita si cu doi copii minori, a fost omorata de sotul ei, acesta aflandu se in puscarie, dar inca nu i a fost data sentinta. Intrebarea mea este : pot adopta pe unul din nepoti? Sau cum il pot lua in plasament, temporar sau permanent? Mentionez ca , copii se afla sub tutela unei alte cumnate, tot sora sotiei. Si daca tatal, dupa ispasirea pedepsei, mai are vreun drep asupra copiilor? Va multumesc anticipat!!!